Hastane kaynaklı Acinetobacter spp. kökenlerinde antibiyotik direnç profili ve moleküler tiplendirilmesi
Antibiotic resistance profile and molecular typing of hospital acquired Acinetobacter spp. isolates
  1. Tez No: 326407
  2. Yazar: AYÇA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE HOŞGÖR LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hastane Kaynaklı Acinetobacter spp. Kökenlerinde Antibiyotik Direnç Profili ve Moleküler TiplendirilmesiBu çalışmada Acinetobacter izolatlarının antibiyotik direnç profilinin belirlenmesi, moleküler düzeyde tiplendirmelerinin yapılması ve dirençli izolatlarda antibiyotik kombinasyonlarının aktivitesinin araştırılması amaçlandı.2009-2010 yılları arasında, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde izole edilmiş 84 çoklu dirençli (ÇDR) Acinetobacter spp. izolatı kullanıldı. MİK değerleri, sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. Epidemiyolojik ilişki, Arbitrarily-primed polimeraz zincir reaksiyonu (AP-PZR) ve antibiyotiplendirme ile saptandı. Antibiyotik kombinasyonlarının etkisi ise dama tahtası yöntemi ve zamana bağlı öldürme eğrisi yöntemi kullanılarak araştırıldı.Seksen dört ÇDR Acinetobacter spp. izolatının siprofloksasin, rifampisin, moksifloksasin, meropenem, amikasin, kolistin ve tigesiklin için antibiyotik direnç oranları sırasıyla; %90.47; %47.62; %22.62; %58.33; %50; %5.9, %3.57'dir. Seksen dört ÇDR Acinetobacter spp. izolatı için antibiyotik direnç profillerine göre 25 antibiyotip grubu belirlenirken, M13 primerleri ile yapılan AP-PZR ile 15 farklı patern ayırt edildi. Dama tahtası yöntemine göre, tigesiklinin tüm antibiyotiklerle kombinasyonlarının; %31 sinerjik, %18 aditif, %3 antagonist etkili olduğu, kolistinin tüm antibiyotiklerle kombinasyonlarının; %59 sinerjik, %27 aditif, %0,6 antagonist etkili olduğu gözlendi. Dama tahtası yöntemi sonucuna göre kolistin-rifampisin kombinasyonu ile sinerjik etki, tigesiklin-rifampisin kombinasyonuyla aditif etki gösteren bir izolat seçildi ve bu köken üzerinde zamana bağlı öldürme eğrisi yöntemi ile 3., 6. ve 24. saatlerde, kolistin-rifampisin arasında sinerjizm ve tigesiklin-rifampisin kombinasyonunda ise aditif etkileşim olduğu gözlendi.Çalışmaya alınan Acinetobacter spp. izolatları büyük oranda yoğun bakım üniteleriden (YBÜ) izole edildi. İzolatların benzer antibiyotip paterni ve bant profilleri göstermeleri klonal olarak birbirleriyle ilişkili olduklarını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Antibiotic Resistance Profile and Molecular Typing of Hospital Acquired Acinetobacter spp. IsolatesThe aim of this study was to determine antimicrobial resistance profile and clonal relations of Acinetobacter isolates and to test efficacy of antimicrobial combinations on resistant isolates.Eighty four multiple drug resistant (MDR) Acinetobacter spp. were isolated at Clinical Microbiology Laboratory of İzmir Atatürk Training and Research Hospital, between 2009-2010. MIC values were determined by using broth microdilution method. Epidemiological relation was indicated by Arbitrarily-primed polymerase chain reaction (AP-PCR) and antibiotyping. Antibiotic interactions were researched by chequerboard and time-kill methods.The rates of resistance in 84 MDR Acinetobacter spp. isolates were found as 90.47%, 47.62%, 22.62%, 58.33%, 50%, 5.9%, 3.57% for ciprofloxacin, rifampicin, moxifloxacin, meropenem, amikacin, colistin, tigecycline respectively. While 25 different antibiotypes were observed according to antibiotic resistance profiles of 84 MDR Acinetobacter spp. isolates, 15 different patterns were distinguished by AP-PCR with M13 primer. According to chequerboard method, tigecycline combination with all the antimicrobials showed 31% synergy, 18% additive, 3% antagonism and colistin combination with all the antimicrobials showed 59% synergy, 27% additive, 0.6% antagonism. One isolate which showed synergistic interaction by chequerboard method between colistin-rifampicin and additive interaction betweeen tigecycline-rifampicin combinations and the synergistic interaction between colistin and rifampicin and the additive interaction between tigecycline and rifampicin at 3h, 6h and 24h were determined on that isolate by time kill method.Acinetobacter spp. isolates used our study were mostly isolated from intensive care units (ICU). It showed that the isolates related to each other as a clonal because of they have similar antibiyotype pattern and bant profile.