Fasial sinir hasarı sonrası uzaktan iskemik önkoşullandırma ve steroidin iyileşme üzerine etkisinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak karşılaştırılması
Electrophysiological and histopathological comparison of the effects of remote ischemic preconditioning and steroid on recovery after facial nerve injury
- Tez No: 963238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN YURTSEVER KUM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Travmaya bağlı fasiyal sinir hasarları, günlük yaşamda sıkça karşılaşılan ve pratikte tedavisi önemli yer tutan bir durumdur. Bu alandaki tedavi seçeneklerini geliştirmek amacıyla literatürde sürekli yeni araştırmalar yer almaktadır. Biz de bu çalışmada, uzaktan iskemik önkoşullandırma (RIPC) ve deksametazonun travmatik fasiyal sinir yaralanmalarında tedavi edici etkilerini hem elektrofizyolojik hem de histopatolojik açıdan incelemeyi hedefledik. Materyal – Metod: Çalışmada 32 adet erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Hayvanlar, kontrol, RIPC, deksametazon ve RIPC +deksametazon grupları olmak üzere eşit sayıda rat içeren dört gruba ayrıldı. Tüm deneklerin sol fasial sinirlerine“crush injury”modeli uygulanarak travmatik hasar oluşturuldu. Sistemik tedavi ve RIPC protokolleri gruplarına uygun şekilde bir hafta süreyle uygulandı ve ratlar toplam sekiz hafta boyunca gözlemlendi. Ayrıca, hasar öncesi, sonrası ve sekizinci haftada fasial sinir fonksiyonları elektrofizyolojik yöntemlerle değerlendirildi. Sekizinci haftanın sonunda, hasar gören sinir segmenti çıkarılarak histopatolojik incelemeye alındı. Bulgular: Gruplar arasında, fasial sinir fonksiyonlarının hasar öncesi ve hemen sonrası yapılan elektrofizyolojik değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sekizinci haftada yapılan elektrofizyolojik ölçümlerde iyileşme düzeyleri karşılaştırıldığında, kontrol grubuna kıyasla RIPC, deksametazon ve RIPC+deksametazon gruplarında anlamlı düzeyde daha fazla toparlanma gözlendi. Histopatolojik Bulgular: Sakrifiye edilen ratların sinir dokularında yapılan histopatolojik değerlendirmede, vasküler konjesyon kontrol grubuna göre diğer gruplarda daha az olduğu, deksametazon uygulanan grupta vasküler konjesyonun en az olduğu, ödem açısından ise RIPC+steroid grubunda ödemin kontrol grubuna göre daha az olduğu gözlenmiştir. Aksonal makrovakuolizasyon ve aksonal dejerasyonun çalışma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz elektrofizyolojik ve histopatolojik sonuçlara göre, fasial sinir travmatik yaralanmalarında, RIPC tek başına veya steroid ile kombine uygulanmasında iyileşme üzerine olumlu etkileri olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Trauma-induced facial nerve injuries are frequently encountered in daily practice and represent a clinically significant condition requiring effective treatment. Continuous research is being conducted to improve therapeutic options in this field. In this study, we aimed to investigate the therapeutic effects of remote ischemic preconditioning (RIPC) and dexamethasone on traumatic facial nerve injuries through both electrophysiological and histopathological evaluations. Materials and Methods: Thirty-two male Wistar Albino rats were used in the study. The animals were equally divided into four groups: control, RIPC, dexamethasone, and RIPC + dexamethasone. A standardized“crush injury”model was applied to the left facial nerves of all subjects to induce traumatic damage. Systemic treatment and RIPC protocols were administered according to group allocation for one week, and the rats were observed for a total of eight weeks. Additionally, facial nerve function was assessed electrophysiologically before injury, immediately after injury, and at the eighth week. At the end of the eighth week, the injured nerve segment was excised for histopathological examination. Results: No statistically significant difference was observed in electrophysiological assessments conducted before and immediately after injury among the groups. However, at the eighth week, electrophysiological measurements revealed significantly greater recovery in the RIPC, dexamethasone, and RIPC + dexamethasone groups compared to the control group. Histopathological Findings: Histopathological evaluation of the sacrificed rats' nerve tissues showed that vascular congestion was less pronounced in the treatment groups than in the control group, with the dexamethasone group exhibiting the least vascular congestion. In terms of edema, the RIPC + steroid group had significantly less edema than the control group. No statistically significant differences were observed among the study groups regarding axonal macrovacuolization and axonal degeneration. Conclusion: Based on our electrophysiological and histopathological findings, both RIPC alone and its combination with steroids demonstrated favorable effects on recovery in traumatic facial nerve injuries.