Ratlarda fasiyal sinir yaralanmalarında kortizon ve sitikolin tedavisinin etkinliği
The effectiveness of cortisone and citicoline treatments for facial nerve injuries in rats
- Tez No: 390980
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CINCIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalıĢmada; sitikolin, metilprednizolon ve ikisinin birlikte kullanımının ratlarda travmatik fasiyal sinir rejenerasyonuna etkilerini göstermeyi amaçladık. Deneysel çalıĢmada 36 rat kullanıldı. Negatif kontrol grubuna (n: 6) tedavi ve iĢlem uygulanmadı. 6 ratın fasiyal siniri travmatize edildi ve pozitif kontrol grubu oluĢturuldu ve tedavi uygulanmadı. 24 ratın fasiyal siniri travmatize edildi ve rastgele Grup A (metilprednizolon), grup B (sitikolin) ve grup C (sitikolin-steroid birlikte kullanım) olarak bölündü. Tüm gruplarda EMG değerlendirilmesi ve histopatolojik (vasküler konjesyon, makrovakuolizasyon, aksonal dejenerasyon, aksonal rejenerasyon ve ödem) inceleme yapıldı. Veriler Mann Whitney U test, Fisher kesin ki-kare testi kullanılarak karĢılaĢtırıldı. Sitikolin ve kombine tedavi verilen gruplarının vasküler konjesyon düzeyleri pozitif kontrol grubu sonuçlarına kıyasla ististiksel olarak anlamlı derecede düĢük bulundu. ÇalıĢma gruplarında aksonal dejenerasyonun daha düĢük düzeyde bulunması tedavinin etkinliğini göstermektedir. Ayrıca tedavinin miyelin kaybında ciddi azalma sağladığı tespit edildi. Aksonal rejenerasyon açısından sitikolin grupları ve pozitif kontrol grubu arasında sitikolin grupları lehine istatistiksel olarak belirgin fark vardı (p < 0.05). Latans ve amplitüd sonuçları açısından çalıĢma grupları ile pozitif kontrol grubu arasında istatistiksel fark oluĢmamıĢtır (p >0.05). Histopatolojik değerlendirmeler sonucunda, sitikolinin fasiyal paralizide etkin bir tedavi seçeneği olabileceği düĢünüldü. Sitikolinin, fasiyal sinir hasarının iyileĢmesindeki etkilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi için fonksiyonel testlerin de kullanıldığı, geniĢ vaka sayılı ve daha uzun süreli çalıĢmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Sitikolin, Metilprednizolon, EMG, Fasiyal, Rat
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study was to evaluate the effects of citicoline, methylprednisolone and combined citicoline-methylprednisolone treatments on traumatic facial nerve regeneration in rats. In this experimental study, 36 rats were used. The negative control group (n: 6) were not treated or traumatized, the facial nerve of 6 rats were traumataised for the positive control group but they were not treated. The facial nerve of 24 rats were traumatised and randomly divided into Group A (treated with methylprednisolone), group B (treated with citicoline) and group C (treated with combined citicoline-steroid). In all groups, EMG and histopathological evaluation (vascular congestion, macrovacuolization, axonal degeneration, axonal regeneration and edema) was performed. Mann-Whitney U test, Fisher's exact test was used to compare the data. Vascular congestion levels were significantly lower in the citicoline and combination groups than those of the positive control group. In the study groups axonal degeneration was lower than control group and that showed the effectiveness of the treatments. It was also detected that the treatments provided significant reduction in myelin loss. In regard with axonal regeneration, there was a satistically significant difference between citicoline groups and positive control group in favor of citicoline groups (p 0.05). Citicoline was suggested to be an effective treatment in facial paralysis with histopathological evaluations. Long term studies which consists of large numbers of case and utilize functional tests for better evaluation of citicoline healing effects on facial nerve injury are needed. Keywords : Citicoline, Methylprednisolone, EMG, Facial, Rat