Sıçanda jejunal flep modelinde prostasiklin ve iskemik ön koşullandırmanın iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
The effect of ischemic pre-conditioning and iloprost on ischemia reperfusion injury in jejunal flaps: A rat model
  1. Tez No: 464145
  2. Yazar: FATMA BETÜL TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NİHAL DURMUŞ KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Jejunal flep özofagus rekonstrüksiyonunda en sık kullanılan fleplerden biridir. Ancak jejunum flebinin aktarımı sırasında görülen sıcak iskemi ve devamında reperfüzyon hasarı flebin kullanımını kısıtlamaktadır. Çünkü jejunum vücutta iskemiye en duyarlı organlar arasındadır. Jejunal flep ile özofagus rekonstrüksiyonunun en sık görülen komplikasyonlardan olan fistül oluşumu ve stenozun etiyolojisinde flebin maruz kaldığı iskemi-reperfüzyon (I/R) hasarı gösterilmektedir. Bu çalışmada amaç bir prostasiklin analoğu olan iloprost ile iskemik ön-koşullandırma modalitelerinin I/R hasarı üzerine etkilerini araştırmak ve bu iki modaliteyi karşılaştırmaktı. Yöntem: 34 adet Sprague-Dawley sıçan randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Orta hat laparotomisi yapıldı, Treitz ligametinin yaklaşık 15 cm distalinde 5-7 cm uzunluğunda jejunal bir segment besleyen damarlar ile jejunal flep şeklinde hazırlandı. Sham grubunda flep hazırlandıktan sonra biyopsiler alındı.0p Kontrol ve iskemik önkoşullandırma (ÖK) grubuna SF, iloprost (ILO) ve iloprost+iskemik ön-koşullandırma (ILO+ÖK) grubunda 1 mcg/kg iloprost iv bolus enjekte edildi. Jejunal flep pedikülü atravmatik mikrovasküler klemp ile klemplendi ve 60 dakika iskemi, 2 saat reperfüzyon uygulandı. Flep perfüzyonu lazer Doppler flowmetri ile değerlendirildi. Bağırsak biyopsisi hemotoksilen ve eozin ile boyandı ve Chiu skorlama sistemi ile değerlendirildi. Diğer biyopsiler homojenize edildi ve spektrofotometrik yöntemle süperoksit dismutaz (SOD) ve miyeloperoksidaz (MPO) enzimlerinin seviyesi tayin edildi. Bulgular: ILO, ÖK, ILO+ÖK gruplarında mukozal hasarın kontrol grubuna göre daha az olduğu ve mukozal perfüzyonunun post-iskemik dönemde kontrole göre daha yüksek değerlere ulaştığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Free jejunal flap is one of the most common used flaps for esophageal reconstruction. However, ischemia-reperfusion (I/R) injury due to warm ischemia seen during the transfer limits its use. Because jejunum is one of the organs that are least tolerant to ischemia. I/R injury was pointed out in the etiology of fistula formation and stenosis, which are among the most commonly observed complications of esophageal reconstruction with free jejunal flap. The goal of this study was to evaluate the effects of iloprost (a synthetic prostacyclin analogue) and ischemic pre-conditioning on intestinal I/R injury and to compare the effectiveness of these two modalities. Method: 34 Sprague-Dawley rats were randomized into 5 groups. A midline laparotomy performed and a 5-7 cm long jejunal segment 15 cm distal to the Treitz ligament was isolated with its supplying vessels. Biopsies were taken in the sham group after the jejunal flap was prepared. In the other groups, EJV was cannulated through the neck incision. Before ischemia, 1 mcg/kg normal saline or iloprost was injected as iv bolus in control, ischemic pre-conditioning (PC) or iloprost (ILO), iloprost+ischemic pre-conditioning (ILO+PC) groups, respectively. The vascular pedicle of jejunal flap was clamped for 60 min by an atraumatic microvascular clamp. Following ischemia, the clamp was removed and the flap was perfused for 2 hours. Flap perfusion was asseses by laser doppler flowmetry. Intestinal tissue segments were stained with hematoxylin and eosin and evaluated using Chiu scoring system. Other flap segments were homogenized and assesses for superoxide dismutase (SOD) and myeloperoxidase (MPO) levels via spectrophotometry. Results: Animals in groups ILO, PC and ILO+PC following I/R injury had significantly better post-ischemic recovery of mesenteric perfusion and significantly less mucosal injury compared to the control group. The histologic score of ILO group was better than PC. In treatment groups (ILO, PC, ILO+PC) the levels of the antioxidant enzyme, SOD, were increased and that of MPO, one of inflammatory markers, were reduced. Conclusion: According to the results of this study, iloprost and ischemic preconditioning increased the mucosal perfusion and reduced the mucosal injury of jejunal flap following ischemia and reperfusion. Iloprost or ischemic preconditioning might be considered as a treatment strategy in the future to reduce I/R injury of jejunal flaps.