Süt dişi amputasyon tedavisinde kullanılan ankaferd bloodstopper'ın etkisinin klinik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and histopathological evaluation of the effect of ankaferd bloodstopper in pulpotomy in primary teeth
  1. Tez No: 326536
  2. Yazar: BİLAL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, süt dişi amputasyon tedavisinde Ankaferd Blood Stopper'ın etkinliğinin klinik, radyografik ve histopatolojik olarak formokrezol ve ferrik sülfat ile karşılaştırmalı değerlendirilmesidir.Materyal ve Metot: Araştırmamıza yaşları 6-9 arasında değişen 26 çocuğun, kriterlere uygun 45 adet süt azı dişi dahil edildi. Dişler, kullanılacak amputasyon ajanına göre rastgele 3 gruba ayrıldı: formokrezol, ferrik sülfat ve Ankaferd Blood Stopper. Tedavisi tamamlanan dişler, 24 ay boyunca her 3 ayda bir klinik ve radyografik olarak değerlendirildi. Fizyolojik eksfoliasyon nedeni ile çekilen 9 adet süt dişi histopatolojik olarak incelendi. Araştırmada klinik/radyografik verilerin istatistiksel analizinde Kaplan Meier, Log Rank ve Fisher's Exact testleri kullanıldı.Bulgular: Ortalama 20,8 aylık takip süresi sonunda klinik olarak formokrezol ve Ankaferd Blood Stopper gruplarında %87 ve ferrik sülfat grubunda %100 başarı oranı saptandı. Radyografik başarı oranları ise formokrezol grubunda ise %80, ferrik sülfat ve Ankaferd Blood Stopper gruplarında ise %87 olarak tespit edildi. Ankaferd Blood Stopper'ın klinik ve radyografik başarı oranları diğer ajanlarla karşılaştırıldığında, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlendi (p>0,05). Histopatolojik olarak incelenen örneklerde, farklı derecelerde dentin köprüsü oluşumu, inflamatuar hücre reaksiyonu, pulpa dejenarasyonu ve internal kök rezorbsiyonu saptandı.Sonuç: Süt dişi amputasyon tedavisinde Ankaferd Blood Stopper'ın etkinliğinin formokrezol/ferrik sülfata benzer olduğu ve bu ajanlara alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to provide a comparative evaluation of the clinical, radiographic and histopathologic success of Ankaferd Blood Stopper with formocresol and ferric sulfate in pulpotomy treatment of primary teeth.Material and Method: Forty five primary mandibular molar teeth in 26 children who matched the criteria, aged 6-9 were included in the study. Teeth were randomly divided into three groups according to the pulpotomy agents to be applied: formocresol, ferric sulfate, Ankaferd Blood Stopper. Following treatment, teeth were clinically and radiographically evaluated once every three months for 24 months. Nine primary teeth that extracted due to physiological exfoliation were evaluated histopathologically. The statistical analysis of clinical/radiographic data was performed using Kaplan Meier, Log Rank and Fisher?s Exact tests.Results: After average 20.8 months follow-up, the clinical success rates for formocresol, Ankaferd Blood Stopper and ferric sulfate were 87, 87 and 100%, respectively and the overall radiographic success were 80, 87 and 87% respectively. When clinical and radiographical success rates of the Ankaferd Blood Stopper were compared with other agents, there were no significant differences between groups (p>0.05). On the histopathological examples, the different degrees of dentin bridge formation, inflammatory cell reaction, pulp degeneration and internal root resorption were observed.Conclusion: Ankaferd Blood Stopper has similar efficiency to formocresol/ferric sulfate in pulpotomy treatment of primary teeth and we suggested that Ankaferd Blood Stopper can be used as an alternative to these agents.