Doğal dişlerin renk karakteristiklerinin cilt ve göz rengi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of natural tooth color characteristics? relationship with skin and eye color
  1. Tez No: 326560
  2. Yazar: OĞUZ SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UMUT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; doğal dişlerin renk karakteristiklerinin cilt ve göz rengi ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın hipotezi; doğal dişlerin rengiyle, cilt ve göz rengi arasında bir ilişki olduğudur.Çalışmanın etik kurul onayı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Yerel Etik Kurulu'ndan 31.03.2009 tarihinde 2009/113-155 sayısı ile alınmıştır. Hazırlanan aydınlatılmış onam formu çalışmanın amacı anlatılarak hastalara onaylatılmıştır.Gönüllü seçim kriterlerine uyan 1007 hastanın alt ve üst anterior dişlerinden renk ölçümü yapılmıştır. Diş rengi seçilmeden önce anterior dişlerin labial ve lingual yüzeylerine 10'ar saniye beyaz lastik ve polisaj patı ile temizleme işlemi uygulanarak dış etkenlere bağlı renklenmeler giderilmiştir. Anterior dişlerin renk değerleri orta üçlü bölgesinden spektrofotometre cihazı ile ölçülerek hem L*, a* ve b* cinsinden hem de Vita Klasik ile Vita 3D Master skalalarına göre kaydedilmiştir.Gönüllülerin cilt renkleri Fitzpatrick cilt tipi skalası rehber alınarak 6 gruba ayrılmıştır (Tip I, Tip II, Tip III, Tip IV, Tip V, Tip VI). Bu skalanın birinci bölümünü oluşturan genetik görünüş başlığı altında yer alan göz rengi, Fitzpatrick cilt tipi skalasına göre 1=açık mavi, gri/yeşil; 2=mavi, gri/yeşil; 3=mavi; 4=kahverengi; 5=kahverengimsi siyah olarak sınıflara ayrılmıştır. Bu verilere göre hastaların göz rengi belirlenmiştir.Çalışmaya dahil olan gönüllülerin cilt tipleri sırasıyla %60,2 açık buğday (Tip 3), %24,3 sarı (Tip 2), %13,3 buğday (Tip IV), %2 açık sarı (Tip 1) ve %0,2 kahverengi (Tip 5) olarak belirlenmiştir. Göz rengi dağılımı ise %67,1 kahverengi; %11,7 mavi, gri ya da yeşil; %8,4 kahverengimsi siyah; %7,1 mavi ve %5,7 açık mavi, gri ya da yeşil şeklinde olmuştur. Elde edilen veriler sonucunda diş rengi ile göz ve cilt rengi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was investigation of natural tooth color characteristics? relationship with skin and eye color. The hypothesis of this study was a relationship between color of natural tooth and skin and eye color.Local ethics committee approval of this study, was taken from Ondokuz Mayıs University Medical Research Ethics Board with the number 2009/113-155 on 31.03.2009. Informed consent form was confirmed to the patients by explaining the purpose of this study.1007 patients that adapts volunteer selection criteria were taken and their upper and lower anterior teeth color were measured. Before selection of tooth color, labial and ligual surfaces of teeth were cleaned by white rubber cup and polishing paste by 10 seconds for removing external discoloration. The anterior teeth were measured with a spectrophotometer device from middle region and color values were recorded both L*, a* and b* coordinates and Vita Classical and Vita 3-D Master scales.Volunteers skin colors were divided into 6 groups (Type I, Type II, Type III, Type IV, Type V, Type VI) by using Fitzpatrick skin type scale. Eye color as a part of genetic aspect in this scale was divided as 1=light blue, grey/green; 2=blue, grey/green; 3=blue; 4=brown and 5=brownish black. Eye colors of patients were determined according to this data.Skin types of volunteers included in this study were determined 60.2% cream white (Type 3), 24.3% fair (Type 2), 13.3% brown (Type 4), 2% very fair (Type 1) and 0.2% dark brown (Type 5) respectively. Eye color ranges were determined 67.1% brown; 11.7% blue, grey or green; 8.4% brownish black; 7.1% blue and 5.7% light blue, grey or green. A significant relationship was determined between color of teeth and eye and skin color as a result of data.