Çanakkale ilinde Archips rosana (L.) ve Pandemis cerasana (Hübner) (Lepidoptera:Tortricidae)'nın yayılış alanı ve şeftali bahçelerinde popülasyon gelişmesinin belirlenmesi
Determination of distribution area and population development of Archips rosana (L.) ve Pandemis cerasana (Hübner) (Lepidoptera:Tortricidae) in peach orchards of Çanakkale province
- Tez No: 326650
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Çanakkale ili şeftali elma ve kiraz alanlarında Archips rosana (Linnaeus,1758) ve Pandemis cerasana (Hübner,1786) (Lepidoptera: Tortricidae)'nın yayılış alanı ve şeftali bahçelerinde popülasyon gelişmesini belirlemek üzere 2011-2012 yıllarında yürütülmüştür.Araştırma sonuçlarına göre, A. rosana ve P. cerasana Ezine ve Yenice ilçelerindeki meyve bahçeleri dışında örnekleme yapılan tüm alanlarda tespit edilmiştir. Her iki türün elma ve kiraz alanlarından ziyade, şeftali alanlarında yoğunlaştığı belirlenmiştir. A.rosana'nın hakim tür olduğu, örnekleme yerlerine bağlı olarak ergin uçuşunun mayıs-eylül ayları arasında gerçekleştiği ve şeftali bahçelerinde iki ergin uçuşuna sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile P.cerasana' nın genelde ergin sayısı düşük olmasına rağmen, Lapseki ve Bayramiç ilçelerindeki meyve bahçelerinde dikkati çektiği belirlenmiştir. Çanakkale ili için bu iki zararlının elma ve kirazda önemli olmadığı ancak, şeftali üretiminde dikkate alınması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in apple and cherry areas of Çanakkale to determine the distribuiton area and population development of Archips rosana (Linnaeus,1758) ve Pandemis cerasana (Hübner,1786) (Lepidoptera: Tortricidae) in peach orchards in 2011-2012.According to the results of the study, A. rosana and P. cerasana was identified in all sampling areas except the orchards of Ezine and Yenice districts. It is determined that both of the species were concentrated in peach areas, on the contrary to apple and cherry areas. It is observed that, A. rosana is the main species, adult flight has occurred between of May and September related with sampling locations and there were two flight periods in peach orchards. With this study it is determined that P. cerasana attracts attention in orchards of Lapseki and Bayramiç districts, despite its low numbers. It appears that these species are not important for apple and cherry in Çanakkale, but they must be taken into account in peach production.