18-20-22 mm. ağ göz açıklığına sahip galsama ağlarında seçicilik denemeleri
  1. Tez No: 46806
  2. Yazar: UĞUR ÖZEKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
II ABSTRACT Bu çalışmada, 18-20-22mm göz açıklığına sahip galsama ağlarının seçicilik özelliklerinin bulunmasına çalışılmıştır. Çalışma 4 istasyonda 20.11.1994-19.5.1995 tarihleri arasında gerçeldeştirilmiştir. Ağların seçiciliği bakk boyu-ağ gözü açıklığı ilişkisinin dikkate alındığı Holt (1963) tarafından geliştirilmiş tahmin yönteminden yararlanılmıştır. Ağların seçiciliği yakalanan izmarit,ısparoz balıklarına ait datalarla hesaplanmıştır. Sırasıyla 18mm ve 20mın ağlar için izmarit balıklarının ideal boy uzunluğu 13.2cm ve 14.7cm olarak bulunmuştur. İsparoz balıklan için ise sırasıyla 8.9cm ve 9.9 cm olarak bulunmuştur. 22mm göz açıldığına sahip ağlar için yeterli veri elde edilemediğinden dolayı ideal boy ölçüsü bulunamamış ve seçicilik eğrileri çizilememiştir. Sonuç olarak 20mm göz açıklığındaki ağlatın daha seçici olduğu ortaya konulmuştur. ABSTRACT In tlıİs study, gül nets which have 18, 20, 22mm mesh size was tried to find the charecteristics of their selectivity. The study was made at four stations between 20th Nowember 1994 and 19th May 1995. To find the selectivity of the nets, estimation method which was improved by Holt (1963) was used. The selectivities of the nets were calculated the data which belong to fish caught by the nets. Respectively, ideal length of Spicara sp. for 18mm and 20mm mesh size were found 13.2cm and 14.7cm. In addition, ideal length oîDiplodm annularis for 18mm and 20mm mesh size were found 8.9cm and 9.9cm. the selectivity curve for 22mm mesh size couldn't draw because of not enough data.. As a result, it was found that the net which has 20mm mesh size is more selective than the others.
Özet (Çeviri)