Algılanan lojistik hizmet düzeyi ile marka sadakati arasındaki ilişki: E-ticaret alanında bir araştırma
The relationship between perceived level of logistic service and brand loyalty: A study of e-commerce
  1. Tez No: 326778
  2. Yazar: FATMA HİLAL ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan lojistik hizmet düzeyinin marka sadakati üzerindeki etkisini incelemektir. Bu ilişkide müşteri memnuniyetinin ara değişken işlevi göreceği öngörülmüştür. Araştırma modelini destekleyeceğinden ötürü indirim eğilimi ve güven değişkenleri de araştırmada irdelenmiştir. Araştırmanın uygulama alanını e-ticaret sektörü oluşturmaktadır. 342 katılımcıdan toplanan veriler ile gerçekleştirilen çalışmada, SPSS 20 paket programından yararlanılmış ve araştırma hipotezleri regresyon analizi ile test edilmiştir. Sonuç olarak, algılanan lojistik hizmet düzeyinin marka sadakati üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Müşteri memnuniyetinin ise bu etkide ara değişken rolüne sahip olduğu görülmüştür. İndirim değişkeni modele anlamlı bir katkı sağlamazken, güven değişkeninin marka sadakati üzerinde anlamlı etkisi belirlenmiş ve müşteri memnuniyetinin bu etkide ara değişken olarak yer aldığı tespit edilmiştir. Hipotezler test edildikten sonra, değişkenlerin alt boyutları ve bu alt boyutların birbirleri ile ilişkisi ele alınmıştır. Son olarak, araştırma değişkenlerinin demografik özelliklere göre ne gibi farklılıklar gösterdiği incelenmiştir. İncelenen demografik değişkenlerinin gruplar arasında anlamlı bir farklılığa yol açtığı bulgusuna ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine the impact of perceived level of logistic service on brand loyalty by anticipating that customer satisfaction mediate this relationship. Sale proneness and trust variables are examined to support the research model. E-commerce sector is investigated in the research. In the study practiced with data provided from 342 participants, SPPS.20 software is used and research hypotheses are tested with the help of regression analysis. As a result, it is determined that perceived level of logistic service has a significant impact on brand loyalty. Customer satisfaction is observed as mediator in this impact. While sale proneness do not contribute significantly to the model, trust variable has significant impact on brand loyalty and customer satisfaction is determined as mediator. Testing hypotheses, sub dimensions of the variables and interrelation of these discussed. Finally, research variables are sought to find how they differ with respect to demographic features to reach the conclusion that demographic variables lead to no significant difference among groups.