İstatiksel analiz yöntemi olarak veri madenciliğinde CHAID algoritmasi ve Türkiye'de işgücü piyasasinin durumunun ve bunun nedenlerinin belirlenmesine ilişkin bir uygulama
The CHAID algorithm in data mining as a statistical analysis method and an application including determination to the situation of labour market and its reasons in Turkey
- Tez No: 326782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÖZTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'de işgücü piyasası durumunun 2009 ve 2010 yılları için, analiz edilerek ortaya konması ve analiz sonuçlarına bakılarak bu durumun nedenlerinin ve neler yapılabileceğinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla yöntem olarak, büyük veri yığınlarında güncel bir karar destek analiz yöntemi olan veri madenciliği analizi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, TÜİK'ten temin edilen 2009 ve 2010 yılları Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine ayrı ayrı Veri Madenciliği Analizi uygulanmış ve sonuçlar özetlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, 15 yaş ve üstü olan grup yani aktif nüfus analize dahil edilmiştir. Analizde hedef değişken olarak ?İşgücü Durumu?; bağımsız değişkenler ise ?cinsiyet, referans yakınlık durumu, son bitirilen okul, öğrenim devam etme durumu, medeni durum, bir yıl önceki işgücü durumu, NUTS1 (İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması) ve Kır-Kent? olarak belirlenmiştir. SPSS Clementine 11.1 paket programı ile CHAID algoritması kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları değerlendirilmiş, çalışma kapsamına alınan 2009 yılı 366.273 ve 2010 yılı için 384.846 kişinin bir önceki yıla göre takip eden yılda, işgücüne katılım oranının yükselmiş, işsizlik değerinin ise azalmış olduğu belirlenmiştir. İstidamda olma oranı ülkemizde çok düşük olup 2009 yılında ancak % 39,95 iken 2010 yılında % 41,4 olarak bulunmuştur. İşgücü durumunu belirlemede en etkili değişken, bir yıl önceki iş gücü durumudur. İşgücüne katılım oranın en yüksek olduğu bölge Marmara, Batı Anadolu, Batı Karadeniz iken, işsizliğin en yüksek olduğu bölge İstanbul ve Doğu Anadolu' dur. İşgücü piyasası açısından dezavantajlı gruplar kadınlar, özürlüler veya hastalar olurken, cinsiyet değişkeni açısından kadınların işgücüne katılma oranının, ülke bazında erkeklerin ancak 1/3'ü kadar olduğu görülmüştür. İşgücüne katılma oranın düşük olmasının temelinde, özellikle köyden kente göç olgusu ve eğitim düzeyinin etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine to the situation of labour market in Turkey, both in 2009 and 2010, and to evaulate the reasons and what to do by considering analysis results. For this purpose, data mining, which is used in large data sets as a current decision support analysis method is used as the application method. In the scope of of this study, Data Mining Analysis is applied seperately to the Household Labour Survey sets for 2009 and 2010 years, which are provided from TÜİK. 15 years and over, in other words active population is included to the analysis. ?Labour Status?, as target (dependent) variable; ?gender, proximity to the reference state, the last completed school, continuing education, marital status, labour status a year earlier, NUTS1 (Nomenclature of Territorial Units for Statistics) and rural-urban area is identified as independent variables. These data are analysed as using CHAID algorithm by SPSS Clementine program version 11.1. Finally, results of the analysis are evaluated and it?s found that the labour participation rate icreased and unemployment value is reduced for 366.273 persons in 2009 and 384.846 persons in 2010, in consecutive year over the previous year. The employment rate is found as very low in our country while only % 39,95 in 2009 and % 41,4 in 2010. The most effective variable to explain the labour status is the labour status a year earlier. Labour force participation rate is discovered as highest in the region of Marmara, Western Anatolia, the Western Black Sea, while Istanbul and the Eastern Anatolia region have the highest unemployment rate. Disadvantaged groups in the labour market appear women, disabled persons or patients; besides, in terms of gender, labour force participation rate of women in the whole country is deteceted only a third of per men. Finally, it is concluded that especially the rural-urban migration and level of education is very effective on the basis of being a low labour participation rate.