Disiplin suçları işleyen polisleri diğer polislerden ayıran faktörler: Türk Polis Teşkilatı örneği
The factors that differentiate police officers who commit disciplinary crimes from other police officers: A statistical study on a sample from Turkish National Police
- Tez No: 326791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DOLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Polislik mesleği, sahip olduğu yetkiler, geniş imkânlar ve insanlar üzerinde uygula-yabildiği devletin zorlayıcı gücü nedeniyle, benzer diğer meslekler gibi suç, sapma ve yozlaşmaya müsait bir meslektir. Hatta etkin ve tutarlı gözetim ve denetim sistemleri olmazsa bu meslek mensuplarında gözlemlenecek sapma davranışları diğer mes-leklerden daha fazla bile olabilir.Bu tez çalışması ile Türk Polis Teşkilatında işlenen disiplin suçlarının nedenleri keşfedici bir araştırma yöntemi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma çerçevesinde, disiplin suçu işleyen polisleri disiplin suçu işlemeyen polislerden ayıran faktörler incelenmiştir. Nicel analizlerin yapıldığı bu çalışmaya konu olan veri seti, 2005-2010 yılları arasında İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde görev yapmış olan polislerden elde edilmiştir. Bu polislerden disiplin suçu işlemiş 211 polis incelenirken, disiplin suçu işlememiş 211 polis ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Çalışma çerçevesinde `amirlerin uyarılarına uymamak', `uygun olmayan kılık kıyafet giymek', `görevi savsaklamak' ve `güven duygusunu sarsacak eylemde bulunmak' suçları incelenmiştir. Verilerin analiz ve çözümlenmesinde çapraz tablo, ki-kare, bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları, disiplin suçu işleyen polislerin kontrol grubundaki polislerden anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Tezin son bölümünde ise, elde edilen bulgular çerçevesinde bu suçların nasıl önlenebileceği hususları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Policing, without effective and consistent control mechanism, is naturally one of the professions which gives opportunities for deviancy and criminal acts for its members. Compared to some other professions, even more deviant behaviors can be observed in policing unless it is controlled by effective and consistent control mechanism.In this research, causes of disciplinary offences committed by members of Turkish National Police will be examined with an exploratory method. The research focuses on factors which differentiate police officers who commit disciplinary of-fences than those who does not. The research is based on quantitative data set which was collected on police officers working in İstanbul, Ankara and İzmir police de-partments, between the years of 2005-2010. While 211 police officers who commit-ted disciplinary offences are examined, additional 211 police officers had also been used as a control group. Research covers disciplinary offences such as `disobeying commanding officers orders?, `inappropriate clothing while on duty?, `neglect of du-ties? and `action damaging sense of trust?. The data obtained in this research has been analyzed by the use of `crosstab?, `chi square?, `independent samples t test? and `mann-whitney u test? methods.Analyses have revealed that police officers committing disciplinary offences have significant variations compared to those who have not committed disciplinary offences. As a result, based on the findings of this research the ways/methods to pre-vent those offences have also been discussed in the final chapter of this dissertation.