Hizbullah terör örgütünün şiddet eylemlerinin betimsel analizi
A descriptive analysis of violent acts of terrorist organization Hizballah
  1. Tez No: 326799
  2. Yazar: İSMAİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren dini istismar eden bir terör örgütü olan Hizbullah'ın oluşumunu, gelişimini, yeni dönem olarak anılan 2003 yılı sonrası faaliyetlerini, örgütün şuan ki potansiyelini incelemek ve daha önce çalışılmamış olan örgütün yaptığı şiddet eylemlerinin `eylem sayısı', `eylem tipleri', `eylem sonuçları', `yıllara göre eylemlerin dağılımı ve eylem tipleri, `illere göre eylemlerin dağılımı ve eylem tipleri' ve en son olarak eyleme maruz kalan `mağdurların kimliği' incelenerek araştırma sorularına cevap aranmıştır.Bu çalışmanın evreni Türkiye'de faaliyet gösteren Hizbullah-İlim terör örgütü tarafından gerçekleştirilen eylemlerdir. Çalışmada kullanılan Hizbullah-İlim terör örgütünün 1991-2001 yılları arasında yaptığı şiddet içerikli eylemleri, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi 2009/727 Karar Numaralı İddianamesi'nden seçilmiştir. Bu çalışma hazırlanırken ikincil veri analizi yöntemi kullanılmıştır.Örgütün 1991-2001 yılları arasında kayıtlara yansıyan toplam 264 tane şiddet eylemi bulunmaktadır. Bu eylemler tasnife tabi tutulduğunda 199 silahlı saldırı eylemi, 49 adam kaçırma eylemi, 9 bombalama eylemi, 5 dövme eylemi, 2 kundaklama eylemi olduğu anlaşılmaktadır. Örgütün yaptığı şiddet eylemlerine zamansal olarak bakıldığında dikkat çeken husus, örgütün 1992-1994 yılları içerisinde toplam 202 eylem yaptığı anlaşılmaktadır. PKK ve Hizbullah-Menzil terör örgütleri ile hâkimiyet mücadelesi içerisinde olduğu bu yıllar arasında 141 eylemin Hizbullah-Menzil ve PKK terör örgütlerini hedef aldığı görülmektedir. Örgütün yaptığı eylemlere mekânsal olarak bakıldığında ise örgütün Türkiye ve Dünya'da terör örgütlerince örnekleri uygulanan kırsalda mücadelenin tersine, İran Devrimi'nde olduğu gibi nüfusun çok olduğu şehir merkezlerinde faaliyet göstererek ve halkı organize ederek bir halk devrimi gerçekleştirmeyi amaçladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the formation, development, new term activities after 2003 and current potential of Hizballah, which is a terrorist organization of exploiting religion, in Turkey. Besides, the number, types, results, time and place, victims of these violent acts of Hizballah were examined.The population of this study is the performed acts of Hizballah-Science, which is a terrorist organization of exploiting religion, in Turkey. Violent acts of Hizballah-Ilim performed 1991-2001 were used in this study. Examined violent acts were chosen Diyarbakir High Criminal Court 2009/727 Numbered Decision Indictment. Secondary Data Analysis method was used in preparation process of this study.Hizballah performed a total of 264 recorded acts of violence 1991-2001. The organization performed 199 armed attacks, 49 kidnapping, 9 bombing, 5 beating, 2 arsons in this period. When subjected to temporal examination remarkable point is 1992-1994, when the organization achieved a total of 202 violent acts. In this period Hizballah-Ilim targeted PKK and Hizballah-Menzil terror organizations due to sovereignty struggle and achieved 141 violent acts. When subjected to spatial examination; the terror organization, contrary to examples of terrorist organizations struggle in the countryside in Turkey and the world, as the Iranian Revolution, to operate in the city centers of population is very high and organize public to perform a revolution.