Sezaryende anestezi indüksiyonunda propofol ve propofol+ketamin uygulanımı sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 32680
  2. Yazar: OSMAN NURİ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÖZCAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Elektif sezaryen girişimi uygulanan ASA I-II 40 gebe çalışmaya alındı. Birinci gruba dahil ettiğimiz 20 gebeye 2,5 mg/kg iv propofol, II. gruptaki 20 gebeye de 0,5 mg/kg iv ketamini takiben 1,5 mg/kg iv propofol uygulandı. Propofol ve propofol+ketaminin kardiovasküler sisteme, yenidoğanda Apgar skoruna etkileri ile annede uyanıklık, farkında olma ve hatırlama durumları araştırıldı. îndüksiyondan sonra her iki grupta da sistolik, diastolik kan basınçları ile kalp atım hızında düşmeler gözlendi. Entübasyondan sonra her iki grupta da sistolik, diastolik kan basınçları ve kalp atım hızında artış oldu. Sistolik ve diastolik kan basınçları propofol grubunda 3. dakikada indüksiyon öncesi değerlerine inmesine rağmen, propofol+ketamin grubunda 10. dakikada başlangıç değerlerine inmiştir. Kalp atim hızı propofol grubunda 3- 10. dakikada indüksiyon öncesi seviyesine düşerken, propofol+ketamin grubunda 10. dakikada hala yüksekti. Apgar skorları; 1. dakikada propofol grubunda 6.8±0.3, propofol+ketamin grubunda 7.4±0.2 bulundu. Beşinci dakikada propofol grubunda 9.0+0.3 iken propofol+ketamin grubunda ise 9.2+0.1 idi. Propofol grubunda iki hastada(%10), propofol+ketamin grubunda bir hastada(%5) uyanıklık gözlenmiştir. Propofol grubunda farkında olan hasta yokken propofol+ketamin grubunda bir hastanın(%5) olayların farkında olduğu gözlendi. Her iki grupta da olayı hatırlayan gebeye rastlanılmadı.34 Bu bulgulara göre, propofol ve propofol+ketaminin sezaryen indüksiyonununda güvenle kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fourty pregnant women ASAI-II who underwent elective caesarean section were included in this study. Twenty women in first group were given iv propofol 2.5 mg/kg, and 20 women in second group were given iv propofol 1.5 mg/kg followed by iv ketamine 0.5 mg/kg. Effects of propofol and propofol+ketamine on cardiovascular system, on Apgar score in newborn, awakeness and recall were studied. Decrease in systolic and diastolic blood pressures and heart rates were observed after induction in both groups. Systolic and diastolic blood pressures and heart rates increased after intubation in both groups. While systolic and diastolic blood pressures returned to preinduction levels at third minute in the propofol group, they returned to preinduction levels at 10th minute in propofol+ketamin group. Heart rates decreased to preinduction levels at 3 to 10th minute in the propofol group, while it was still high at 10th minute in propofol+ketamine group. Apgar scores at the first minute was found to be 6.8±0.3 at propofol group and 7.4±0.2 in the propofol+ketamine group. At the fifth minute it was 9.0±0.3 in propofol group, and 9.2+0.1 in the propofol+ketamine group. Two women(10%) in propofol group, and one woman (5%) in propofol+ketamine group were awake. No woman in the propofol group was aware of the procedure, while one(5%) in the propofol+ketamin group was aware. No woman in the two groups remembered the procedure. We concluded, according to these results, that both propofol and propofol+ketamine can be safely used in induction of caesarean section.