İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji öğretim programının değerlendirilmesi
Evaluation of science and technology curricula in 5th grade primary schools
- Tez No: 326835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ARSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji öğretim programının program geliştirme ilkelerine uygunluğunun belirlenmesidir. Çalışmada canlılar dünyasını gezelim tanıyalım ünitesi kazanımlarının farklı sosyoekonomik yapıya sahip okullardaki ulaşılabilirliği, kazanımları arasındaki örüntünün uygunluğu ve program öğelerine dönük değerlendirme kapsamında, program öğelerinin program geliştirme ilkelerine uygunluğu incelenmiştir.Araştırma tarama modelleri içinde yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi, kazanım ulaşılabilirlik düzeyi belirleme formu ve görüşme formları kullanılmıştır.Öğretim süreci sonunda üniteye ait 15 kazanıma tam öğrenme düzeyinde ulaşılmamıştır. Öğretim süreci sonunda .75 düzeyinde kazanıma en fazla ulaşabilen okullar orta, üst ve alt düzey düzey okul grupları olarak sıralanmaktadır. Hedeflenen kazanımlara ulaşma düzeyi düzeyleri açısından gruplar değerlendirildiğinde orta ve üst grup, alt grup puanlarından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Orta ve üst sosyoekonomik yapıya sahip okullardaki kazanıma ulaşma düzeyi, alt sosyoekonomik yapıya sahip okullardan, orta ve üst sosyoekonomik yapı lehine anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Kazanımlar arasındaki mantıki (önsel) örüntü, istatistiki örüntü tarafından doğrulanmaktadır. İstatistiki örünütüye göre yeni önkoşul ilişkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the compatibility of the Primary School 5th Grade Science and Technology Curricula to the curriculum development principles. The accessibility of the acquisitions of Let?s Walk Around and Learn the World of Living Things Unit in different schools with different socioeconomic structures, the convenience of patterns between the acquisitions and the convenience of curriculum elements to the principles of curriculum developments within the scope of evaluation towards curriculum elements are examined in this study.The research was done within the survey models. Achievement test, determine the form of the acquisition level of accessibility and interview forms developed by the researcher as the data collection tool (teacher and expert) were usedAt the end of the teaching process students could not achieve all 15 acquisitions of the unit at level of mastery learning. When the number of behavior at .75 level realized at the end of the educational term was made proportional to the level of schools, it was found that the schools were rated from the highest level to the lowest level as