Torakotomi uygulanan olgularda devamlı intraplevral rejyonal analjezi (İPRA) uygulaması
Continuous intrapleural regional analgesia after thoracotomy operations
  1. Tez No: 32690
  2. Yazar: ATİLLA ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Çalışma elektif torakotomi uygulanan 40 olguda post aperatif analjezi sağlamak amacıyla yapılmıştır. Grup I olgulara ( ns 1© ) 2 mg/kg X 0,5' lik bupivakain, Grup II olgulara < nsi0 > 2 mg/kg 7. 0,5' lik bupivakain + 0,01 mg/kg morfin, Grup III olgulara < ns 10 ) 20 cc serum.fizyolojik içinde 0,01 mg/kg mor-fin, Grup IV olgulara ( nsi0 ) ise 20 cc serum fizyolojik, intraplevral kateter yoluyla uygulandı.Dört grupta da herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadı. Çalışma sonunda, Grup I ve Grup I I 'deki olgularda intraplevral bupivakain veya bupivakain + morfin verilerek yeterli analjezi sağlandı.Grup IlI'te ise intraplevral morfin verilerek de analjezi sağlanabileceği fakat bunun Grup I ve Grup II 'dekine göre daha az ve daha kısa süreli olduğu gözlendi. Sağlanan analjezinin solunumsal parametrelere ve erken mobilizasyona olumlu katkıları nedeni ile Grup I, II ve IlI'te kontrol grubuna göre analjezik etkinin gözlendiği ve her üç yöntemle de torakotomi sonrası analjezi için intraplevral analjezi uygulanmasının yararlı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONTINUOUS INTRAPLEURAL REGIONAL ANALGESIA AFTER THORACOTOMY OPERATIONS The study has been performed to provide postoperative analgesia in 4® cases undergone elective thoracotomy operations. -1 In group I < nsi0 ), bupivacaine 0,5 % 2 mg.kg, in -1 group II ( nsi0 ), bupivacaine 0,5 V. 2 mg.kg + morphine 0,01 -1 mg.kg,in group III ( ns 10 ) morphine 0,01 mg.kg in 20 cc saline, in group IV ( ns 10 ) 20 cc saline were administrated trough the intrapleural catheter. Any complication wasn't.faced in anyone a* the -four groups cases. In the end o-f the study, su-f-ficient analgesia was provided in group I and II cases by per-f arming bupivacaine and bupivacaine + morphine combination via the intrapleural catheter. The possiblity to provide postoperative analgesia by per-f orming intrapleural morphine in group III, has been observed, but it would be less and weaker when compared with cases in groups I and II. It was concluded that, analgesic e-f-fect was provided in groups I, II and III together with good e-f-fects on respiratory parameters and early mobilization, when compared with control group. Also it was concluded that intrapleural analgesia was a good method to be used in postoperative analgesia -following thoracotomy operations. m