Allojenik dentin greft materyalinin tek başına ve yönlendirilmiş doku rejenerasyon tekniği ile kombine kullanımının deneysel olarak incelenmesi
Experimental evaluation of the use of allogenic dentin greft material alone and combined with guided tissue regeneration technique
  1. Tez No: 40288
  2. Yazar: TUNCAY AKDOĞANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışma dekalsifiye ve liyofilize edilmiş allojenik dentin greft materyalinin, tek başına veya bir bariyer membran ile kombine kullanılmasının, sınıf II furka defektlerinin tedavisindeki etkilerini araştırmak üzere planlanmıştır. Değişik membranların kombine tedavideki etkilerini incelemek amacıyla, rezorbe olabilen sıçan tip I kollageni ve rezorbe olmayan Gore- Tex periodontal membran kullanılmıştır. Altı adet dişi köpeğin premolar dişlerinde 24 defekt cerrahi olarak oluşturuldu. Ortodontik teller defekt tabanına yerleştirilerek 6 ay beklendi. Kronik defektlerin oluşturulmasını takiben 4 tedavi şekli uygulanan 1) Sadece geleneksel cerrahi (Kontrol grubu), 2) Cerrahi + dentin greft materyali, 3) Cerrahi + dentin greft material + rezorbe olmayan bariyer membran 4) Cerrahi + dentin greft materyal + rezorbe olan bariyer membran Hayvanlar cerrahi sonrası 3. ve 6. aylarda öldürüldü. Hematoksilin eozin ile boyanan histolojik kesitler ışık mikroskobunda değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirme sonuçları, allojenik dentin greft materyalinin tek başına ve yönlendirilmiş doku re jenerasyon tekniği ile birlikte kullanıldığında faydalı etkilerinin olduğunu göstermiştir. Ancak en kabul edilebilir sonuçlar greft materyalinin rezorbe olabilen kollagen membran ile kombine kullanıldığında izlenmiştir. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was undertaken to evaluate the effects of decalcified, lyophilized dentin allograft material alone or combined with a barrier membrane in the treatment of class II furcation defects. In order to comparatively determine the effects of different membranes on combined therapy, a resorbable membrane which was rat type I collagen in structure and a non- resorbable membrane (Gore-Tex periodontal material) was used. Twenty-four defects were surgically created at the premolar teeth in 6 female dogs. Orthodontic wires were adapted to the base of the defects and left in place for 6 months. After chronic artificial defects were created 4 treatment modalities were employed] 1) Surgery alone (control group), 2) Surgery + dentin graft material, 3) Surgery + dentin graft material + non- resorbable barrier membrane, 4) Surgery + dentin graft material + resorbable barrier membrane. The animals were sacrificed on 3. and 6. months after surgery. Histologic sections were stained with hematoxylin and eosin, then used for microscopic assessment. The results of the histopathological evaluation suggest a beneficial effect of allogenic dentin graft material alone and in combinations with guided tissue regeneration procedures. However the most predictable results was observed after the use of graft material combined with resorbable collagen barrier membrane. 65