Pediatrik anestezide kullanılan farklı hidrasyon sıvılarının kan glukozu elektrolitleri ve kardiyovasküler homeostaza etkileri
The effects of different hydration fluids used in pediatric anesthesia on blood glucose electrolytes and cardiovascular homeostasis
  1. Tez No: 32692
  2. Yazar: EMİN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışma elektif minör cerrahi geçirecek ASA I sınıflamasına uyan 1-12 yaşları arasında 60 olguda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, pediatrik olgularda intraoperatif ve postoperatif dönemde ; kardiovasküler stabiliteyi sağlayacak, serum elektrolitlerini ve kan glukoz düzeylerini fizyolojik sınırlar arasında idame ettirecek ideal replasman ve idame sıvısını belirlemektir. Grup I olgulara ( n=20 ) Ringer Laktat, Grup II olgulara ( n=20 ) % 1 Dekstroz içeren Ringer Laktat, Grup III olgulara ( n=20 ) %3.3 Dekstroz içeren % 0.3 Sodyum Klorür karışımı Berry ' nin yaşa ve ağırlığa göre önerdiği oranlarda intravenöz olarak uygulanmıştır. Her üç gruptaki hiç bir olguda preoperatuar besin ve sıvı kısıtlamasına bağlı hipoglisemi ( < 50 mg / di) saptanmamıştır. Her üç grupta da, Berry ' nin replasman ve idame amaçla önerdiği oranlarda verilen sıvı miktarı uygun intravasküler volüm sağlamış ve kardiovasküler stabiliteyi devam ettirmiştir. Grup I ( RL ) ve Grup II ( RLD ) olgularda intraoperatif ve postoperatif dönemde serum elektrolitleri ve kan glukoz düzeyleri fizyolojik sınırlar arasında devam ettirilmiştir.Grup III ( DNaCI) olgularda ise aynı dönemlerde kan glukoz düzeyi anlamlı derecede artmış, serum sodyumu ise postoperatif dönemde anlamlı derecede düşmüştür. Sonuç olarak, böylesine çok özelliklere yanıt verecek infüzyon yöntemi olarak Berry ' nin önerdiği oranlarda Ringer Laktat veya % 1 Dekstroz içeren Ringer Laktat solüsyonlarının, sıvı replasmanının ve idame açığın sağlanmasında uygulanmasının uygun olduğu kanısına varıldı. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF DIFFERENT HYDRATION FLUIDS USED IN PEDIATRIC ANAESTHESIA ON BLOOD GLUCOSE ELECTROLYTES AND CARDIOVASCULAR HOMEOSTASIS This study has been performed in 60 cases of ASA I between the ages of 1 to 12 undergoing elective minor surgery. The aim of the study was, to determine the ideal fluid for replacement and management in pediatric cases which will provide the cardiovasculary stability and manage the serum electrolytes and blood glucose level in physiological ranges intraoperatively and postoperatively. In group I cases (n = 20) Ringer Laktate, group II (n = 20) % 1 Dextrose in Ringer Laktate and group III %3.3 Dextrose in % 0.3 Sodium Chloride were administrated intravenously according to age and weight suggested by Berry. Hypoglycemia due to the prevention of food and fluid wasn't observed in any one of the cases in all study groups ( < 50 mg /dl). In all of the three groups, the fluids suggested by Berry for replacement and management have been found to be sufficient for intravascular volume and managed cardiovascular stability. In group I ( RL) and group II ( RLD ) serum electrolytes and blood glucose levels have been managed in physiological ranges intraoperatively and postoperatively. On the other hand in group III ( DNaCI ) simultaneously, blood glucose levels have been significantly increased but, serum sodium levels have been significantly decreased postoperatively. As a result, it has been concluded that, Ringer Laktate solutions containing % 1 Dextrose or pure Ringer Laktate regimes suggested by Berry capable to be sufficient to provide these properties are well to manage the fluid replacement and management loss. 44