Tarımsal işletmelerin finansal kaynakları
Financial sources of agriculturel businesses
- Tez No: 326949
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarımsal ve kırsal kalkınmanın gerçekleşmesi için öncelikle sektörün finansman sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Kooperatifler, tarımsal finans kurumları ve bankaların entegrasyonuyla sektörün ihtiyacına cevap verecek çok yönlü ve etkin bir tarımsal bankacılık sisteminin oluşturulması üreticilerin krediye erişiminin sağlanması bakımından önem taşımaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke uygulamaları incelendiğinde tarımsal kredilerin, sektörün yapısına ve üreticilerin ihtiyaçlarına uygun koşul ve nitelikte çeşitlendirilerek farklı bankacılık ürünleri tasarlandığı görülmektedir. Gelişmiş ülkelerin kalkınma süreçleri incelendiğinde tarım sektörünün istihdamdan aldığı pay azalırken ekonomiye reel katkısının arttığı görülmektedir Gelişmekte olan ülkelerde ise sektörün içinde bulunduğu yapısal ve finansal sorunların üretim hacmi ve kalitesini olumsuz yönde etkilediği, sektörün yüksek istihdam oranına rağmen arzulanan gelir ve katma değeri yaratamadığı görülmektedir.Ekonomik yapıdaki sorunlar ve tarımsal işletmelerdeki yapısal sorunların devam etmesi sebebiyle, finans alanında yeterli gelişme sağlanamamıştır. Bu sorunların devam etmesi tarımsal kredi konusunda etkin organizasyonun oluşmasını da engellemiştir. Sonuç olarak bir işletmenin varlığını devam ettirebilmesi ve büyümesi rakipleriyle rekabet gücüne bağlıdır. İşletmenin rekabet gücünün tesbit edilebilmesi de sözkonusu işletmenin finansal performansının ölçülmesi ve analiz edilmesi gerekliliği ile birlikte finansal performans ölçüm ve analizi yapan işletmelerin kendilerini toparlama ve öne geçme şanslarının, bu konuda ihmalkâr davranan işletmelerden her zaman daha yüksek olması beklenen bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Before the realization of agricultural and rural development, financial problems of the sector have to be solved first. Creation of a versalite and efficient agricultural banking system with the integration of cooperatives, the agricultural finance corporations and banks which will respond to the needs of the producers is really important in terms of ensuring access to credit. When we look at the development practices of developing and developed countries we would see that agricultural credits and banking products are designed and diversified according to the needs of the sector structure and manufacturers. Analysis of development processes in developed countries shows that when the share of employment in the agricultural sector is decreasing, its contribution to the real economy increases. In developing countries, where structural and financial problems in the sector negatively affect the quality and volume of production also it doesn? t create desired income in spite of the high employment rate in the sector. Due to the problems in the economic and agricultural structures, sufficient progress did not achieved in the field of finance. Since these problems continue, it prevents the active formation of the agricultural credit organization. As a result, the survival and growth of the business depends on the competitiveness of its competitors