Sakızlardaki bazı antioksidan ve boya maddelerinin gıda mevzuatımız yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 32706
  2. Yazar: M. FİKRET ÖZEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT MUTLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
-31- 6. ÖZET Bu araştırma, Ankara piyasasında satılan sakız örneklerinde antioksidan olarak katılan BHA ve BHT miktarları ve boya maddelerinin Gıda mevzuatımız yönünden incelenmesi amacıyla yapıldı. BHA ve BHT miktarları spektrofotometre ile, boya maddeleri ise kağıt kromatograf isi ile saptandı. Ankara piyasasında rastgele örnekleme ile alınarak analizleri gerçekleştirilen 30 adet sakız örneğinden 15 adedi sekerli 5 adedi tatlandırıcı lı 10 adedi ise sekersizdi. Sekersiz sakız örneklerinde BHA miktarları 494 mg/kg ile 6İ0 mg/kg arasında bulundu. Bu değerlerin yönetmeliğimizde yer alan maksimum değerle kıyaslandığında uygun olduğu görüldü. Ayrıca sekersiz sakızlarda herhangi bir boya maddesi saptanmadı. Tatlandırıcı lı sakızlarda ise saptanan BHA miktarı 140 mg/kg ile 160 mg/kg arasında olduğu ve bu değerlerin yönetmelikte belirtilen değere uygun olduğu görüldü. Tatlandırıcı katılmış sakızlarda yapılan boya analizinde herhangi bir boya maddesine rastlanmadı. 15 adet sekerli sakız örneği üzerinde yapılan çalışmada ise BHA miktarı 115 mg/kg ile 544 mg/kg arasında saptandı, bu örneklerden 4 adedinde BHA miktarı yönetmelikte verilen değerin üzerinde bulundu. Aynı örnekler üzerinde yapılan boya maddesi tesbitinde 14 adet sakızın etiketinde belirtilen boya maddesini içerdiği, geri kalan 1 adet örnekte ise etiketinde belirtilmeyen boya maddesi içerdiği saptandı. örneklerin hiçbirinde BHT saptanmadı. Mevzuata aykırılığı saptanan sakızların yöresel imalatlar ve basit teknolojilerle üretilen örnekler olduğu ve bu örneklerde ambalajlama problemleri olduğu, elle sarım gibi ilkel yöntemlerin kullanıldığı ve izinsiz üretimlerinin yapıldığı gözlendi.-32- sonuç olarak ülkemizde daha çok 6-15 yas arasında çocuk ve gene kuşağa hitab eden bu ürünlerdeki BHA'nın özellikle vücut yağlarında depolanma özelliğinden dolayı yönetmelikte önerilen miktarlardan fazla kullanıldıklarında sağlık acısından risk oluşturabileceklerinden gelişmiş teknoloji uygulayan firmaların bu konuda daha disiplinize olduğu ancak küçük imalatçıların daha da sıklıkla kontrolünün gerektiği görüldü.
Özet (Çeviri)
-33- 7. SUMMARY THE INVESTIGATION OF SOME ANTIOXYDANTS AND DYES IN CHEWING GUM BASED ON THE TURKISH FOOD LEGISLATION This study was carried out to investigate the amounts of antioxidants (BHA and BHT) and presence of dyes based on the Turkish legislation in chewing gums obtained from Ankara markets. The amounts of BHA, BHT and dyes in the samples were analyzed by spetrophotometric method and paper chromatography, respectively. Totally 30 chewing gum samples randomly selected were analyzed. Fifteen of these were with sugar, 5 of them were sweetener and rest of them were without sugar. The amounts of BHA were found to be between 494 to 610 mg/kg among chewing gum samples without sugar. When compared with the maximum values of food regulation these values were found to be approprite. The amounts of BHA in chewing gums containing sweeteners were found to between 146 to 160 mg/kg and these values were appropriate to the values given in the food regulation. No dye additive was detected in the chewing gum samples containing sweeteners. Among the 15 chewing gum samples with sugar, the amount of BHA were found to be between 155 to 544 mg/kg. The contents of BHA in the four of thest samples were above the value given in the food regulation, in the dye analysis of the samples, 14 of them showed dyes indicated on their labels, whereas one of them showed dyes which were not on its label. None of the samples contanied BHT.-34- Based on the results of this study, it is concluded that in Turkey the firms using high technology produce high technology produce high guality chewing gums whereas the regional small firms produce law quality product. For this reason later firms need more frequent inspection. since chewing gums which were containing high level of BHA consumed mostly by the children and young adults and contribute a major risk for public health.