Lojistik yönetimi için çok amaçlı mobil yazılım geliştirilmesi
The development of a multi-purpose mobile software for logistics management
- Tez No: 327076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ALPASLAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rekabetin hızla arttığı lojistik sektöründe müşteri beklentileri de artmaktadır. Müşterilerin; lojistik alanında güvenilir, kaliteli ve ekonomik olma gibi taleplerinin olması firma yöneticilerinin bu konumda tüm imkânlarını seferber etmelerine yol açmaktadır. Günümüzde teknoloji sürekli gelişim içerisindedir. Yeni yeni üretilen teknolojilerin lojistik alanına adapte edilmesi için yazılımlar geliştirilmektedir.Lojistik firmalar müşterilerin taleplerini karşılayabilmek ve memnuniyetlerini sağlayabilmek için güvenilir, ekonomik taşıyıcılar bulmak zorundadırlar. Bu zorunluluk çerçevesinde mobil yazılımlar geliştirilmektedir.Bu tez çalışmasında geliştirilmiş olan mobil yazılım, müşterilerin taşıtmak istedikleri ürünleri, lojistik firmaya iletmelerini ve firma yetkilileri tarafından bu ürün bilgilerinin mobil yazılıma aktarmaları sağlanmıştır. Böylece taşıyacak yük bekleyen taşıyıcıların, ürünün kendilerine uygun olup olmadığına karar vermesine yardımcı olunmuştur. Eğer kendisine uygun olan yük var ise bu yükü taşımak istediğini belirterek fiyat teklifi verebilmektedir. Firma yetkilileri ise bu veriler fiyat teklifleri içinden müşteri için en uygun teklifi onaylayarak taşıyıcıya telefon aracılığıyla daha detaylı bilgiler verilmektedir.Tez çalışmasında geliştirilen mobil yazılımın sonucunda taşıyıcıların bir yerden bir yere taşıma yaptıklarında gittikleri yerden yük bulma sorunu ortadan kaldırılmış, hem müşterinin hem de taşıyıcının ekonomik kaybını en az seviyelere indirgemesi sağlanmıştır. Böylece gelişen ülkemize ekonomik açıdan katkı sağlamasına yardımcı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
Competition is growing rapidly in the logistics industry. Rapidly increasing customer expectations. Customers reliable, high-quality and economical demands, such as company managers to lead them to mobilize all their resources.With limited opportunities for improving the use of technology companies is to help the higher levels. Today, technology is in constant development. Produced by the new technologies, new software is being developed to be adapted to the field of logistics.Logistics companies meet the demands of customers and their satisfaction in order to provide a reliable economical carriers must find. This requirement is being developed within the framework of mobile software.In this thesis, transported the desired products to customers through mobile software which has been developed, logistics companies transmit and transfer of mobile software provides information on this product by company officials. Thus, waiting to carry the load carriers, whether or not this product is suitable for them to decide over the phone helps. If it wants to move the load if you have the appropriate offer price is stated. Company officials approved the proposal of the most suitable for the customer provides more detailed information to the carrier.As a result of the mobile software was developed in this thesis when they move from one place to carriers from their cargo, eliminating the problem of finding the minimum levels of both the client and the carrier's downgrade of economic loss and thus to contribute to help the economically developed country.