Çelik talaş takviyeli plastik matrisli kompozitin düşük hızlı darbe davranışı
Low-velocity impact behavior of steel chip reinforced plastic composite material
  1. Tez No: 327087
  2. Yazar: ONUR ERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT UYANER, YRD. DOÇ. DR. YUSUF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında; imalat sektöründe, otomotiv sektöründe, çeşitli mühendislik alanlarında ve günlük hayatta bir çok yerde karşılaştığımız çeşitli sebeplerden dolayı oluşan darbe kuvvetlerinin bertaraf edilmesinde kullanılmak üzere iki farklı takviye malzemesinden üretilmiş iki tür kompozit darbe emicisi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Üzerinde çalışılan kompozit karışımlar; ilk olarak çelik talaşı ile belirli oranlarda karışım yapılmış vinil ester reçine ve ikinci olarak granül haldeki atık kauçuk ile belirli oranlarda karışım yapılmış vinil ester reçinedir.Üzerinde çalışılan malzemeler sabit presleme basıncında ve 3 farklı karışım oranında elde edilmiştir. Üretimde numune boyutlarını standart hale getirebilmek için değişken kütle - sabit hacim kuralı esas alınmıştır. Üretilen numunelere düşük hızlı darbe, basma ve çift kesme deneyleri uygulanmış ve kuvvet - zaman, kuvvet - yer değiştirme grafikleri elde edilmiştir. Bu grafiklere bağlı olarak toplam enerjiyi yutma ve yansıtma oranlarındaki değişimler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigations were carried out on two types of composite for shock absorbing ability, which were produced two different reinforcement material . Disposal of impact forces generated from manufacturing sector, automotive industry, where we encountered various engineering fields and in a daily life due to various reasons. Composite mixtures studied, firstly the mixture of steel chip with vinyl ester resin were mixed in a specific proportions, secondly in certain amounts of mixture were made from a granulated waste rubber and vinyl ester resin were used.The studied material was obtained at constant pressure by pressing and three different mixing ratio. Variable mass ? Constant volume rule is used to standardization the size of the sample. Low-velocity impact, compression and double shear tests were applied to the samples and the force-time, force-displacement graphs were obtained. This chart depending on the changes the total energy absorption and reflection of the samples were interpreted with respect to these graphics.