Sırakaraağaçlar deresi (Sinop) fitoplanktonu ve mevsimsel değişimi üzerine bir araştırma
An investigation on phytoplankton and seasonal variation of Sirakaraağaçlar river (Sinop)
  1. Tez No: 327097
  2. Yazar: CEREN ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF TEZEL ERSANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sinop ili sınırları içerisinde yer alan Sırakaraağaçlar Deresi fitoplanktonunun, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin mevsimsel değişimi, Mayıs 2011 ve Nisan 2012 tarihleri arasında incelenmiştir. Çalışma alanında tespit edilen 116 takson, Cyanobacteria (6), Charophyta (22), Chlorophyta (20), Euglenozoa (18), Myzozoa (4), Ocrophyta (46) divizyolarına aittir.Araştırma periyodu süresince, ortalama sıcaklık 15,9 oC, ortalama iletkenlik 2537 ?Scm-1, ortalama pH 7,98 ve ortalama ORP 79,6 mV olarak ölçülmüştür. Ayrıca ortalama çözünmüş oksijen 8,65 mgL-1, ortalama organik madde miktarı 7,2 mgL-1, ortalama sertlik 33 FSo ve ortalama fosfor ise 1,06 mgL-1 olarak tespit edilmiştir.Çalışma süresince ölçülen nitrit değerleri 0,65-4,98 mgL-1 arasında değişirken, nitrat değerleri 3,03 mgL-1 ile 21,48 mgL-1 arasında, amonyak değerleri ise 25 mgL-1 ile 370 mgL-1 arasında değişmiştir.Sırakaraağaçlar Deresi fitoplanktonu üzerine yapılan çalışmada Ocrophyta divizyosundan Synedra ulna, Synedra pulchella, Nitzschia longissima, Fragilaria investiens ve Surirella ovalis var. baltica; Euglenozoa divizyosundan Phacus pleuronectes ve Phacus orbicularis dominant olmuşlardır.Sırakaraağaçlar Deresi fitoplanktonunda yağışın arttığı kış aylarında fitoplankton çeşitliliğinin ve bolluğunun azaldığı, yağışın azaldığı yaz aylarında ise özellikle Euglenozoa divizyosuna ait bireylerin sayısının arttığı tespit edilmiştir. Ocrophyta divizyosu ise tüm araştırma periyodu boyunca mevcut olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seasonal variation of phytoplankton, pysical and chemical properties of Sırakaraağaçlar River (Sinop-Turkey) were investigated in May 2011-April 2012. A total of 116 taxa belonging to Cyanobacteria (6), Charophyta (22), Chlorophyta (20), Euglenozoa (18), Myzozoa (4), Ocrophyta (46), were identified in the study area.Mean of the temperature was 15.9 oC, mean of the conductivity was 2537 ?Scm-1, mean of the pH was 7.98 and mean of the ORP was 79.6 mV in the research period. In addition, mean of the dissolved oxygen was measured 8.65 mgL-1, mean of the organic carbon was 7.2 mgL-1, mean of the hardness was 33 FSo and mean of the phosphorus was 1.06 mgL-1.The nitrite values of research were variable between 0.65-4.98 mgL-1, the nitrate values were between 3.03 mgL-1 and 21.48 mgL-1, the ammonia values were between 25 mgL-1 and 370 mgL-1 throughout the year.Synedra ulna, Synedra pulchella, Nitzschia longissima, Fragilaria investiens and Surirella ovalis var. baltica in the Ocrophyta divisio and Phacus pleuronectes, Phacus orbicularis in the Euglenozoa divisio were dominant species of the phytoplankton study of Sırakaraağaçlar River.Phytoplankton diversity decreased in the rainy winter months also increased in the arid summer months. Especially, Euglenozoa species were increased in the summer months. Species of the Ocrophyta divisio was dominant during the research period.