Proje yönetimi yazılım seçimi için bir uzman sistem tasarımı ve uygulaması
Designing and implementation of an expert system for project management software selection
  1. Tez No: 327120
  2. Yazar: GİZEM BASAK SALKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA H. YÜREĞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Dokümantasyon ve Enformasyon, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Documentation and Information, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde piyasada proje yönetiminde kullanılabilecek yaklaşık olarak aynı işlevi gören yazılımlar, birbirini tamamlayan yazılımlar, birlikte çalışan yazılımlar vb. gibi birçok birbirinden farklı seçimin bulunduğu bir alanda doğru kararı verip doğru yazılıma sahip olmak artık git gide zorlaşmaktadır.Bu çalışmada bu seçimi kolaylaştırması planlanan bir uzman sistem tasarımı yapılmıştır ve bunun yardımıyla zor olan bir kararın kolayca verilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada kullanılan seçim yöntemi algoritmik bir düzen içerisinde sorulacak soruların puanlandırılması ile ihtiyaca uygun yazılımın belirlenmesini sağlayan bir uzman system tasarımıdır. Tasarlanan program ile yarım saat gibi kısa bir sürede yazılım seçme gibi zor bir karar verilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In an environment where there are similar functional project management softwares, softwares that complete each other, softwares that works together etc., it?s hard to decide properly which project management software is more suitable for the user.The purpose of this study is to design an expert system which will ease project management software selection and evaluation and to turn a hard decision making process into a simpler process.The selection method in this study is to use an algorithmic question array for ranking project management softwares according to the user?s needs. With the designed program, users can select a software within half an hour.