Determination of diameter distribution of nerve fibers from compound action potential data
Sinir liflerinin çap dağılımının bileşik aksiyon potansiyeli verileri yardımıyla belirlenmesi
- Tez No: 327121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEREM ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ana sinirler çok sayıda sinir fiberlerinden oluşur. Sinirde bir sinyal oluştuğunda, bu sinyal her fiber boyunca ayrı ayrı, bir aksiyon potansiyeli şeklinde (tek fiber aksiyon potansiyeli (SFAP)) iletilir. İletim hızı fiberin çapına ve miyelin tabakası ile kaplı olup olmamasına bağlıdır.SFAP'ler, süperpoze olarak, klinik çalışmalarda sıkcana ölçülen bir büyüklük olan bileşke aksiyon potansiyelini (CAP) oluştururlar. CAP'in profili ve iletim hızı, bu CAP'i oluşturan SFAP'lerin iletim hızıyla yakından ilgilidir. Yaralanmalar veya ilaç kullanımı sonrasında, CAP profilinde değişiklik olabilir. Bu patolojilerin hangi fiberlere hasar verdiğini ve SFAP'yi nasıl değiştirdiğini anlamak, teşhis ve tedavi açısından önemlidir.Sinirlerdeki fiberlerlerin sayısı bazen binlerle ifade edilir. Bu bakımdan, fiberlerin yarı çaplarının ve SFAP'lerin hızlarının, analitik bir fonksiyon yardımıyla ifade edilebilen sürekli bir dağılıma sahip olduğu varsayılabilir. Eldeki bir CAP için, bu CAP'i verecek çap dağılımını bulmak için (varsayılan fonksiyonun türüne bağlı olarak lineer veya nonlineer olabilen) bir gradyan optimizasyonu yöntemi uyguladık. Parametreleri optimizasyon ile, çap dağılımına en yakın eğriyi verecek şekilde belirlenen farklı fonksiyonları (özellikle Gauss dağılımı eğrisini ve polinomları) inceledik. 8.derece polinomun, biyolojik olarak mevcut hemen hemen tüm dağılımları tarif ettiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Major nerves are made of large numbers of nerve fibers. When a signal is initiated in the nerve, it is transmitted along each fiber via an action potential (called single fiber action potential (SFAP)) which travels with a velocity that is related with the diameter of the fiber and whether the fiber is covered with a myelin sheath or not. The additive superposition of SFAP?s constitutes the compound action potential (CAP) of the nerve, a quantity that is often measured in clinical neurophysiology. The shape of the CAP and its traveling pattern is closely related with velocity distribution of the SFAP?s forming the CAP. After injuries or usage of certain drugs, the CAP profile of the nerve might change. It is important to understand which fibers are damaged/deactivated by these pathologies for diagnostic and therapeutic purposes.The number of fibers in a nerve can be measured sometimes in thousands. Hence, it is possible to assume a continuous distribution for the fiber diameters and the velocities of SFAP can be represented by an analytical function. For a given CAP, we have applied a (depending on the function type, linear or nonlinear) gradient optimization technique to determine the diameter distribution that will result to this CAP. We have assumed different types of functions, in particular polynomials and Gaussian distributions, whose parameters are found through optimization to give the best fit to the actual diameter distribution function. We have observed that an 8th order polynomial can capture almost all fiber distributions present in vivo.