Özel sağlık sigortası Türkiye ve dünya uygulamaları
  1. Tez No: 489232
  2. Yazar: MELTEM BALKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL CULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
özet Toplumun sağlıklı bireylere sahip olması, toplumların gelişmesinde en önemli konudur. Bu sebeple sosyal güvenlik kavramı içerisinde sunulan sağlık hizmetleri önemli yer tutmaktadır. Sağlık hizmetleri ciddi bir finans kaynağı da gerektirdiği için birçok yönü ile ele alınması gereken konular arasındadır. Çalışmamızda sosyal güvenlik kapsamında ülkemizde sunulan sağlık hizmetlerine detaylı yer verilmiş ve Dünya'daki örnekler ile uygulama farklılıkları aktarılmıştır. Sağlık sigortasında kamu uygulamaları ve özel sağlık sigortacılığı ele alınarak, her iki sigortanın ayrı ya da birlikte kullanım durumları incelenmiştir. Özel sağlık sigortacılığında uygulamalar; risk kabul durumları, teminat tanım ve içerikleri ile iletilmiştir. Türkiye'deki sigorta şirketlerinden prim üretim sıralamasında ilk dörtte olan sigorta şirketlerinin özel şartları ile sektör uygulamaları da aktarılarak genel ve özel sağlık sigortası kullanıcılarına ve meslek olarak sigortacılığı seçmiş olup sağlık sigortası satışı yapan kişilere genel hatlarıyla ürün, sistem ve içerik hakkında bilgi verilmektedir. Çalışmamızın sonucu olarak; genel sağlık sisteminin, özel tamamlayıcı sağlık sigortaları ile kapsamının genişletilebileceği, ülkelerin sağlık modellerini, sağlık finansmanlarına ve sağlık bütçelerine göre belirlemelerinin gerekliliği belirtilmiştir. Sağlık sigortaları bir bütün olduğu için bu konuda çalışmalar yapılırken sosyal sağlık sistemi, özel sağlık sigortacılığı ve dünya örnekleri detaylı incelenmeli ve sağlık reformlarına açık olmaları ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important issue in the development of societies is having healthy people. For this reason, health services provided within the concept of social security have an important place. Due to health services requires many financial sources need to be searched in many ways. In our study, we gave details the health services offered in our country in scope of social security and the differences between the examples in the world's applications, In addition we have studied the public applications in health insurance and private health insurance which used for both insurance companies separately or in combination. Practices in private health insurance; risk acceptance status, coverage and contents. The special conditions of the insurance companies, which are the first four in the premium production line in Turkey, are also transferred to the general and private health insurance users and insurance companies by transferring the sector applications and information about the products, systems and contents are given to the persons who sell health insurance. As a result of our study; the scope of general health system should be expanded with the specific supplement health insurance model and to determine countries' health models according to health finances and health budgets. Since health insurance is the monolith, the social health system, private health insurance, and World examples should be examined in detail and stated in open to health reforms.