Erik pestilinin kalite parametreleri ve kuruma davranışı üzerine 'sıcak havalı kurutma ve mikrodalga kurutma' yöntemlerinin etkisinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determination the effects of hot air drying and microwave drying operations on the quality parameters and drying behavior of plum leather
- Tez No: 327135
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Erik pestili üretiminde materyal olarak Japon çeşidi erikler (Prunus domestica) kullanılmıştır. Eriklere ön ısıtma yapılarak. pulp haline getirilmişlerdir. Pulpa kristal şeker ve mısır nişastası ilave edilerek pişirilmiştir. Karışım belirli şekil ve kalınlıkta serildikten sonra laboratuar koşullarında mikrodalga fırın ve sıcak havalı etüv kullanılarak 2 farklı yöntemle kurutulmuştur. Üretilen erik pestilleri yağlı kâğıtlar ile sarılmış ve ağız kısmı kilitlenebilir buzdolabı poşetlerine koyulmuş ve ardından dış etkilere karşı korunması için aliminyum folyo ile sarılarak 9 ay süre ile depolanmıştır. Uygulanan metodların ve depolama şartlarının örnekler üzerine etkisini belirlemek için 3'er ay ara ile analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Plum leather from the fresh fruits of japon variety. In production of plum leather, the plums were crushed and heating pressed by pulper. Afterwards, freshly prepared corn starch and sugar mixture was added to the boiling pulp. Cooked plum pulp?starch mixture was evenly spread, and the mixtures were dried by microwave dryer and hot air dryer. Plum leathers wrapped with baking papers and placed into lockable refrigerator bag, and then covered with aluminum foil to protect against external influences and stored for a period of 9 months. In order to determine the effects of processing methods and storage conditions various analyses were applied to samples at 3 month-interials. As a result, pH, TA, SS, total solids, water activity, total monomeric anthocyanins, anthocyanine degration products, color analyse, total phenolic contents, antioxidant activity, HMF, mineral content and sensory analysis were applied.