Farklı deri floralarından izole edilen staphylococcus sp. suşlarının günümüz hijyen sağlayan sabunlarına karşı davranışları ve bu davranışta plasmid etkinliğinin araştırılması
Farkli deri? floralarindan i?zole edi?len staphylococcus sp. suşlarinin günümüz hi?jyen sağlayan sabunlarina karşi davranişlari ve bu davranişta plasmi?d etki?nli?ği?ni?n araştirilmasi
- Tez No: 327136
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada antibakteriyel sabunların deri florasında bulunan Staphylococcus sp.'ler üzerine etkisinin belirlenmesi ve bu etkinin plazmid varlığı ile ilgili olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada piyasada bulunan, içerisinde antibakteriyel ajan taşıyan iki farklı antibakteriyel sabun ve içerisinde antibakteriyel ajan taşımayan bir tane normal sıvı sabun olmak üzere üç tane sabun kullanılarak bu sabunların antibakteriyel aktiviteleri ve bu aktivitenin plazmid etkinliği ile ilgili olup olmadığı araştırılmıştır. Farklı insan deri florasından izole edilen bakteri suşları sabunların %10 ve %30 çözeltilerine 5 dakika ve 2 dakika maruz bırakılıp petri kutusunda koloni sayma metoduyla bakteriler sayılıp sabunların etkinliği gözlenmiştir. İzole edilen 12 bakteri suşuna, %10 antibakteriyel A sabunu ve B sabununun 2 dakika ve 5 dakikalık uygulamalarında, %10 antibakteriyel olmayan C sabununun 2 dakika ve 5 dakikalık uygulamarında etkisi hemen hemen aynı olup yüksek oranda bakteri sayısında azalma meydana gelmemiştir, yanlızca bir suşta tamamen eliminasyon sağlanmıştır. %30 antibakteriyel A sabunu ve B sabununun 5 dakikalık uygulamasında 5 bakteri suşu dışında tüm suşlarda tam eliminasyon sağlanmıştır. 2 dakikalık uygulamada ise yalnızca 1 suş en yüksek sulandırma düzeyinde bile bakteri varlığı gözlemlenmiştir. Plazmid izole edilen bakteri suşlarına plazmidlerin sabunlara direnç geliştirmesi konusunda pek katkı sağlayamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of antibacterial soaps on Staphylococcus sp. which were isolated from human skin flora and to determinate the relationship between these effects and plasmid activities.In this study, two different antibacterial soaps (A and B) which included antibacterial agent and a normal soap (C) which not included antibacterial agent were used to determine the antibacterial activity and to investigate if there was any relationship between antibacterial activity and plasmid activity. The isolated bacteria strains were exposed to 10% and 30% soap solutions for 2 and 5 minutes and then, these bacteria spread on petri dishes and their number were determined by colony forming unit. The test results showed that, at the tests which the bacteria were exposed to 10% of soap A and soap B and soap C for 2 and 5 minutes, there were no significant effects on decreasing of bacterial population, but only one strain was eliminated. Exposing with 30% of soap A and B for 5 minutes, eliminated 7 of 12 bacterial strains. On the other hand, exposing for 2 minutes, only 1 bacteria was found to be growed already at the high diluent.Finally, the results indicated that there was not any relationship between these bacteria?s resistance to antibacterial soaps and their plasmids.