Nanotools in nano architecture and catalytic investigation of the well-ordered nano particles
Nano mimaride nano aletler ve nano partiküllerin katalitik aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 327142
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, 10 nm'den küçük kübik, küp oktahedral, ve küresel gibi değişik şekillerde Nano kristaller modifiye edilmiş poliyol metodu uygulanarak, ox, CA, acac ve aa gibi yüzey düzenleyiciler ve poli-vinil-pirolidon (PVP) polimeri bağlayıcı olarak kullanılıp tri-etilen-glikol (TEG) içerisinde sentezlenmiştir. Sentezlenen Nano parçacıklar yüksek çözünürlüklü elektron mikroskobu ve karbon mono oksidin oda sıcaklığındaki yüzey adsorpsiyonu kullanılarak infrared spektroskopisi yardımıyla karakterize edilmiştir. Ayrıca sentezlenen Nano parçacıkların tri-kloro-etilendeki klorunun uzaklaştırılması reaksiyonundaki katalitik etkinliği araştırılmıştır. Yüzey düzenleyicilerin Nano parçacıkların şekli üzerinde etkili olduğu ve değişik şekle sahip Nano parçacıkların farklı katalitik etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sub-10nm Nano crystals which were well-tuned in size, and cubic, cube octahedral, multifold, and spherical in shape were produced by applying modified synthetic polyol method in which poly-vinyl-pyrrolidone (PVP) was used as capping agent in the presence of surface stabilizing agents such as ox, CA, OAc, and acac in the tri-ethylene-glycol (TEG). The obtained and well-ordered Nano particles were characterized by High Resolution Transmission Electron Microscopy (HR-TEM), Electron Diffraction X-ray (EDX) and room temperature CO adsorption IR spectroscopy. Furthermore, the catalytic performances of the produced Nano particles were investigated on hydro-de-chlorination (HDC) reaction of tri-chloro-ethylene (TCE). It was demonstrated that different surface stabilizing agents play an important role for surface evaluation of the shape of the Nano particles, having different size and shape, exhibited different catalytic activity on the HDC reaction of TCE.