Synthesis of highly cytotoxic semi-synthetic derivatives of sapogenols
Sapogenollerden sitotoksik etkinliği yüksek yarı-sentetik moleküllerin hazırlanması
  1. Tez No: 327249
  2. Yazar: MERT BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEDİR, PROF. DR. HÜSEYİN ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doğal bir bileşik olan siklokantogenolün çeşitli türevleri hazırlanarak dört habis hücre hattı üzerinde sitotoksik etkileri denenmiştir(PC-3, DU-145, HT-29, MDA-MB-231).Sentezlerde alkol oksitlenmesi, oksim oluşumu, proton katalizli eliminasyon kullanılarak elde edilen ürün karışımları, kromatografik metodlarla ayrıştırılıp, ürünler NMR spektroskopisi ile karakterize edildi.Beş bileşik, 1-100 mikromolar aralığında IC50 etkinlik gösterirken, bir bileşik kolon kanserine karşı seçimli in vitro etki gösterdiğ, ve ilerleyen çalışmalar için geçerli bir aday bileşik olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various derivatives of the naturally occurring triterpene cyclocanthogenol has been synthesized, purified, characterized and tested against four malignant cell lines (PC-3, DU-145, HT-29, MDA-MB-231).The syntheses involved alcohol oxidation, oxime formation, and proton catalyzed elimination, yielding mixtures of possible products which were chromatographically resolved and characterized by NMR spectroscopy.Five compounds have exhibited IC50 values between 1-100 micromolar range, and one compound was found to be selectively active against colon cancer in vitro, thus appearing as a viable candidate for further evaluation.