One-pot synthesis of highly functionalized thiazolo[3,2-a]pyridin-8-yl-phosphonate derivatives
Oldukça işlevselleştirilen tiyazolo[3,2-a]piridin-8-il-fosfonat türevlerinin tek basamakta sentezi
  1. Tez No: 425919
  2. Yazar: LANGE YAKUBU SALEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVHER ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, oldukça etkin bir sentez yöntemi kullanılarak heterohalkalar ihtiva eden tiyazolo [3,2-a]piridin-8-il–fosfonat bileşikleri, çok-bileşenli reaksiyonlar yoluyla sıralı bir şekilde domino-Knoevenagel kondensasyonu-nükleofilik katılma-kondensasyon reaksiyonlarıyla başlıkta verilen bileşikler elde edildi. Dahası, oluşum reaksiyonu önerildi. Bu çalışmanın en önemli kısmını oluşturan fosfat içeren heterohalkalı keten aminal (HKA), dietil (4-oksotiyazolidin-2-iliden) metil) fosfonat, bileşiği ilk kez sentezlendi. Daha sonra, tiyazolo [3,2-a] piridin-8-il-fosfonat türevleri planlanan ürünü verecek şekilde malononitril ve iki eşdeğerli çeşitli aromatik aldehitler ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyon ortamında çöken ürün süzüldü ve mükemmele yakın verimlerle yeniden kristalleştirme yöntemiyle ile saflaştırıldı. Bütün bileşikler mcf7 ve t98g kanser hücrelerine karşı anti-kanser özellikleri için çalışıldı. Dietil-(Z)-(5-amino-6-siyano-2-(4-nitrobenzylidin)-7-(4-nitrofenil)-3-oxo-3,7-dihidro-2H-tiyazolo[3,2-a]piridin-8-yl)fosfonat bileşiği göğüs kanseri hücre hatlarına karşı önemli sitotoksik aktivite göstermiştir. Bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler IR, 1H, 13C NMR, HRMS ve fiziksel özellikler (erime noktası ve Rf değerleri) ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, highly effecient synthesis of thiazolo[3,2-a]pyridin-8-yl-phosphonate containing heterocycles were succeeded via multicomponent reactions (MCRs) which proceeds through a domino-Knoevenagel condensation/nucleophlic addition/ condensation sequence to afford titled products. Moreover, the mechanism of formation leading to the obtained product was anticipated. As the major course of this study, our starting material diethyl phosphonate containing heterocyclic ketene aminal (HKA), diethyl ((4-oxothiazolidin-2-ylidene)methyl)phosphonate, was synthesized for the first time. Then, it was reacted with malononitrile and two equivalents of various aromatic aldehydes to give thiazolo[3,2-a]pyridin-8-yl-phosphonate derivatives. Precipitated products were filtered and purified by recrystallization with good to excellent yields. All compounds were screened for anticancer properties against mcf7 and t98g cancer cells. Diethyl-(Z)-(5-amino-6-cyano-2-(4-nitrobenzylidene)-7-(4-nitrophenyl)-3-oxo-3,7-dihydro-2H-thiazolo[3,2-a]pyridin-8-yl)phosphonate showed significant cytotoxic activity against breast cancer cell line. The structures of all multi-component reaction products were identified by means of spectroscopic methods IR, 1H NMR, 13C NMR, HRMS and physical characteristics (melting point and Rf values).