Investigation of voltammetric behavior of betahistine
Betahistinin voltammetrik davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 327270
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEN ÇIRAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İSMET GÖKÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Betahistinin voltammetrik tayinine ilişkin literatürdeki eksikliğe katkıda bulunmak ve mevcut tek voltammetrik çalışmayı iyileştirmek amacıyla test maddesi olarak seçilen betahistin dihidroklorürün (BH) diferansiyel puls modunda voltammetrik davranışı sodyum dodesil sülfat (SDS) ve lineer alkil benzen sülfonik asit (LABSA) varlığında camımsı karbon (GCE) elektrotta, incelenmiştir.Betahistinin voltammetrik davranışı diferansiyel puls voltammetrisi kullanılarak farklı destek elektrolit ve farklı pH değerine sahip ortamlarda araştırılmıştır. Başlangıç potansiyeli, tarama hızı ve sayısı, puls genişliği gibi voltammetrik parametreler optimize edilmiştir. Betahistinin voltammetrik sinyali gözlemleyebilmek için çeşitli yüzey aktif maddeler kullanılmış ve onların optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. BH pik akımlarının değişimi SDS varlığında 2.5×10-6 - 4.5×10-4 M ve LABSA varlığında 4.0×10-6 - 7.5×10-4 M derişim aralığında voltammetrik olarak izlenmiş ve kalibrasyon grafikleri optimum koşullarda oluşturulmuştur.Tablet formundaki Betaserc® adlı ilacın içeriğindeki (tablet başına 24 mg BH) BH'in çözünürlüğü su ve 0.1% yüzey aktif çözeltisi ortamlarında incelendikten sonra optimum koşullarda voltammetrik yolla analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla standart katma (yöntem I ve II) ve kalibrasyon eğrisi (yöntem III ve IV) yöntemleri kullanılmış ve bu yöntemlerden elde edilen sonuçlar birbiri ile kıyaslanmıştır ve sonuçlar tablet içeriği açısından uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The voltammetric behavior of Betahistine dihydrochloride (BH) selected as test material was investigated on glassy carbon electrode (GCE) in the presence of sodium dodecyl sulphate and linear alkyl benzene sulfonic acid (LABSA) in differential pulse mode for the purpose of contributing to voltammetric determination of Betahistine in the literature and improving the only one existent voltammetric study.The voltammetric behavior of Betahistine was examined by using differential pulse voltammetry in different the supporting electrolytes and the mediums with different pH. Voltammetric parameters, such as, starting potential, scan rate and number, pulse amplitude were optimized. In order to observe the voltammetric signals of Betahistine, various surfactants were used and their optimization studies were carried out. The change of BH peak currents was examined in the concentration range of 2.5×10-6 to 4.5×10-4 M and 4.0×10-6 to 7.5×10-4 M in presence of SDS and LABSA, respectively. Calibration graphs were plotted under the optimum conditions.The solubility of BH in ultrapure water and 0.1% surfactant solution were evaluated by considering peak currents. Then, the content of BH was tried to be determined in Betaserc® drug (24 mg BH in per tablet) by applying voltammetric procedure in the optimum experimental conditions. For this aim, standard additions (Method I and II) and calibration curve methods (Method III and IV) were used. Their results were compared with each other and the obtained results were in agreement with regards to the content of tablet.