Türkiye-Avrupa Birliği müzakere süreci
Negotiation proccess of Turkey European Union: 2005-2011
  1. Tez No: 327478
  2. Yazar: HACER PINAR ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'nin AB serüveni ilk olarak 31 Temmuz 1959 tarihinde AET'ye üyelik başvurusu yapmasıyla başlamıştır. 11 Eylül 1959 tarihindeki AET Bakanlar Konseyi toplantısı neticesinde Türkiye arzusuna olumlu bir yanıt almış ve AET Bakanlar Konseyi, Türkiye'nin yapmış olduğu başvuruyu kabul ederek üyelik koşulları gerçekleşinceye kadar geçerli olacak bir ortaklık antlaşması imzalanmasını önermiştir. Bu bağlamda Türkiye-AET ilişkilerinin hukuksal temeli 12 Eylül 1963 tarihinde imzalanan ve 1 Aralık 1964 tarihinde yürürlüğe giren Ankara Antlaşması olmuştur. Takip eden yıllarda Türkiye'nin Kıbrıs sorunu AB tarafından bize karşı bir koz olarak kullanılmış ve neticede Türkiye'nin AB'ye tam üyelik başvurusu sonuçsuz bir sürece dönüşmüştür. Çalışmamızda, biz bu sorunun AB tarafından nasıl engel olarak öne çıkarıldığını ve Kıbrıs konusunda AB'nin Türkiye'den yerine getirmesini istediği bazı hususların, Türkiye'nin ulusal çıkarlarıyla nasıl uyuşmadığını gözlemleyerek belirttik.
Özet (Çeviri)
Turkey?s European Union adventure dates back to July 31th 1959 when it first applied to European Economical Community to be a member of it. Upon Turkey?s application to the community, the meeting of Council of Ministers resulted in a ?Partnership Agreement? withTurkey. This agreement was a commitment until Turkey meets all the membership conditions to be a fully member of the community. In this context we also see that, the legal base for Turkey-EEC relations is Treaty of Ankara which was signed on September 12th 1963 and put in to practice on December 1st 1964. Following years, Cyprus was always used against Turkey as an ammunation for Turkey?s membership to the Union. In this study, we indicated the reasons why Cyprus was used as a stumbling block in front of Turkey and terms and conditions Turkey has to meet to be able to join to the Union.