Türkiye'de oy verme davranışı: MHP örneği
Voting behavior in Turkey: Example MHP
- Tez No: 327485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Demokratik toplumlarda siyasi hayatın bir parçası olan seçimler ülkemiz için son derece önemlidir. Seçimlerin sonucunu belirleyen seçmen tercihlerini anlamak için oy verme davranışlarını incelememiz gereklidir. Oy verme davranışı çok değişkenli faktörler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çalışma içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne oy verme eğiliminde olan seçmenlerin oy verme davranışlarıyla ilgili bir model ortaya konulmuştur. Modelimiz, Sosyo-Ekonomik Faktörler, İdeoloji Dindarlık, İslamcılık, Muhafazakârlık, Milliyetçilik, Medya Takibi ve Sorunlar değişkenlerine bağlı olarak tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında teorik arka planda bahsedilen konularla, modelin analizlerinden sonra ortaya çıkan sonuçların uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. İncelediğim parti olan Milliyetçi Hareket Partisi için sonuçlar yön gösterici olma niteliği taşımaktadır.Anahtar Sözcükler1. Oy verme davranışı2. Milliyetçi Hareket Partisi3. Oy verme modeli4. Milliyetçilik5. Seçim
Özet (Çeviri)
In democraticsocieties elections, a part of the political life, are extremely important for our country. We have to analyze the voting behaviours to realize the voter?s preferences which determine the result of the elections. The voting behaviour shows up as a result of multivariate factors. In this study, a model has been presented about the voting behaviours of electors who are apt to voting for Nationalist Movement Party. The model has been schemed depending upon socio-economic factors, political view, religiousness, pan-islamism, conservatism, nationalism, press follow up and the issues variances. In the content of the study, it has been noticed that academic topics play along with the resulting after the model analysis. The results can be direction indicator for MHP.Key Words1. Voting behavior2. The Nationalist Movement Party3. Voting model4. Nationalism5. Election