Ethnic identity and political participation: The case of Circassians in Uzunyayla
Etnik kimlik ve siyasi katılım: Uzunyayla Çerkesleri örneği
- Tez No: 412312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENER AKTÜRK, YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜKSEL, YRD. DOÇ. DR. ERDEM YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de, özellikle de Uzunyayla bölgesinde yaşayan Çerkeslerin siyasi katılımını anlamayı ve açıklamayı amaçlamaktadır. Aşırı Türk milliyetçisi MHP'nin oy oranını bir önceki seçime göre bölgede yüzde 100 oranından fazla artırdığı 2011 genel seçimleri bu çalışmanın hareket noktasını oluşturmaktadır. Çalışma, 1991 ile 2011 yılları arasındaki altı genel seçimin Çerkes siyasi katılımı açısından analizini içerir. Türkiye'deki Çerkes siyasi katılımının analizi dernek aktiviteleriyle sınırlı kaldığından Çerkeslerle ilgili böyle geniş çaplı bir oy verme davranışı analizinin alanda benzeri bulunmamaktadır. Demokratik Açılım Süreci'nin potansiyel etkisinin yanı sıra Çerkes aday gösterilmesi ve ekonomik koşulların etkisi Uzunyayla'da ortaya çıkan 2011 seçim sonuçları ekseninde tartışılmaktadır. Uzunyayla'daki tarihsel oy verme davranışı analizinin yanında Düzce ve Sakarya'nın Çerkes köylerinde ortaya çıkan seçim sonuçları da incelenmektedir. Aynı etnik kimliğe sahip bir adayın Çerkeslerin oy verme davranışı üzerinde belirgin bir etkisinin olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to understand and explain Circassian political participation in primarily Uzunyayla region and in Turkey. The departure point is the 2011 general elections, in which the ultra Turkish nationalist MHP managed to increase its vote share in Uzunyayla more than 100 percent compared to the previous general election. The study includes the analysis of six general elections in terms of Circassian political participation between 1991 and 2011. Since the analysis of Circassian political participation in Turkey remains limited with associational activities of them, such analysis of voting behavior is unique in the literature. Along with the potential impact of the Democratic Opening Process, the effect of the nomination of a Circassian candidate by the MHP, and the economic well-being are evaluated within the context of 2011 election results in Uzunyayla. In addition to historical voting behavior in Uzunyayla, election results in Circassian villages of Düzce and Sakarya are scrutinized as well. The nomination of a co-ethnic candidate is demonstrated to have a significant effect on Circassian voting behavior.