Hedef programlama ve bir işletme uygulaması
Goal programming and application of a company
- Tez No: 327604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH UMARUSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hedef Programlama ve Bir İşletme Uygulaması konulu bu çalışmada uygulama alanı olarak Aksaray ilinde araç aynaları üretimi faaliyetinde bulunan MOTAYSAN firması seçilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde bu firmanın üretimine ilişkin elde edilen veriler Bulanık Hedef Programlama modeli ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında Karar Verme Süreci ve Çok Amaçlı Karar Verme konuları incelenmiştir. İkinci bölümde ise Hedef Programlama hakkında bilgiler yer almıştır. Uygulama aşamasında kullandığımız Bulanık Hedef Programlama metoduna ilişkin olarak üçüncü bölümde Bulanık Küme Teorisi ve Bulanık Ortamda Karar Verme konuları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bölümde Bulanık Hedef Programlama modeli ve problemlerin çözümü için geliştirilen teknikler açıklanarak, uygulama için benimsenen yaklaşımlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde Bulanık Hedef Programlama modeli ile firmaya ait gelir, maliyet ve birim üretim hedefleri Hannan yaklaşımı esas alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study entitled Goal Programming and Application of a Company MOTAYSAN company which produces vehicle mirrors in Aksaray, was chosen as the focus of application. In the application of study obtained data from this company?s production through the model Fuzzy Goal Programming are evaluated. In the first part of the study Decision Making Process and Multi Objective Decision Making are studied. Goal Programming is presented in the second chapter. Fuzzy Set Theory and Decision Making in a Fuzzy Envronment are investigated in the third chapter which is connected to the Fuzzy Goal Programming method. In addition the model of Fuzzy Goal Programming and techniques for problem solving are explained and the approaches of the study are presented in this chapter. The study are presented in the fourth chapter, goals of company income, cost, unit production are evaluated by using the model of fuzzy goal programming on the basis of Hannan approach.