Sürdürülebilir tedarikçi seçiminde bulanık hedef programlama ve bir işletme uygulaması
Fuzzy goal programming and a business application in sustainable supplier selection
  1. Tez No: 907013
  2. Yazar: ZEYNEP ÇÖĞÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH UMARUSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi üretim süreçlerinin hammadde temin ederek yarı mamul-mamul ürünlere çeviren ve bunları müşterilere gönderen müşterileri ve tedarikçileri içeren sistem olarak ifade edilebilir. Tedarik zincirinin yönetilmesi firmaların pazarda avantaj sağlamaları için uygulaması gereken önemli bir konudur. Tedarik Zinciri Yönetiminde karşılaşılan en önemli problemlerden birisi de tedarikçinin nasıl seçileceğidir. Bu süreçte kalite, fiyat, hizmet, tedarik süresinin yanı sıra gelişen teknolojiyle birlikte yükselen rekabet nedeniyle farklı kriterleri de kullanmak mümkündür. Esneklik, yenilikçilik ve müşteri hizmetleri gibi birçok kriter mevcuttur. Ayrıca sektörel ihtiyaçlar ve firmaların farklı durumları sebebiyle tedarikçi seçim sürecinde kullanılan kriterler farklılaşabilmektedir. Bu çalışmada Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve tahıl depolama siloları ve yatay tahıl depoları için çeşitli tahıl taşıma sistemleri (Grain handling systems) üreten AEMAK Makine Mühendislik Sanayi Ticaret Limited Şirketinin üretim süreci için sürdürülebilir tedarikçi seçimi yapılmıştır. Konveyör (conveyor) üretimi yapılan bu süreçte sürdürülebilir kriterlere göre Çok Amaçlı Doğrusal Programlama modeli kurulmuş ve pozitif ve negatif ideal çözümler belirlenmiştir. Daha sonra bu çözümlere bağlı olarak amaç fonksiyonları bulanık hedeflere dönüştürülmüş ve MA yaklaşımı kullanılarak çözüm yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre her bir tedarikçiden satın alınacak miktarlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The supply chain can be defined as a system that includes customers and suppliers who supply raw materials for production processes, transform them into semi-finished and finished products and send them to customers. Managing the supply chain is an important issue that companies need to implement in order to gain advantage in the market. One of the most important problems encountered in supply chain management is how to select the supplier. In this process, it is possible to use different criteria such as quality, price, service, supply time, as well as increasing competition with the developing technology. There are many criteria such as flexibility, innovation and customer service. In addition, the criteria used in the supplier selection process may differ due to sectoral needs and different situations of companies. In the current study, a sustainable supplier selection was made for the production process of AEMAK Machinery Engineering Industry Trade Limited Company, which operates in Aksaray Organized Industrial Site and produces various grain handling systems for grain storage silos and horizontal grain storages. A Multi-Objective Linear Programming model was established according to sustainable criteria and positive and negative ideal solutions were specified in this process where conveyors are produced. Then, depending on these solutions, the objective functions were converted to fuzzy targets and solutions were made using the MA approach. According to the results obtained, the quantities to be purchased from each supplier were determined.