Hizmet işletmelerinde çalışanların kişilik özellikleri ve iç girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Business service employees analysis of the relationships between personality characteristics and tendencies of intrapreneurship
  1. Tez No: 327605
  2. Yazar: HACER YELİZ ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET KARADAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, hizmet işletmelerinde çalışanların kişilik özellikleri ile çalışanların iç girişimcilik eğilimleri arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Bu nedenle, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren hastanelerden veri toplanmıştır. Verilerin toplanmasında yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın evreni, Aksaray il merkezinde faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan işgörenlerden oluşmaktadır. İkisi özel, biri devlet olmak üzere üç hastaneden 205 kişiye uygulanan anket analize tabi tutulmuştur. Araştırmada ileri sürülen hipotezleri test etmek amacıyla sağlık sektöründe uygulanan anket formları aracılığıyla elde edilen verilere, araştırmanın amaç ve kapsamı doğrultusunda korelasyon analizi, t testi ve varyans analizleri uygulanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan işgörenlerin kişilik özelliklerinden duyumsal olanların, iç girişimciliğin boyutlarından yenilikçilikle; düşünsel olanların proaktiflik ve yenilikçilik boyutlarıyla; dışadönük olanların, risk alma, proaktiflik ve yenilikçilik boyutlarıyla; yargılayıcı olanların ise, risk alma, proaktiflik ve yenilikçilik boyutları arasında bir ilişki olduğu görülmektedir.Ayrıca, araştırmaya katılan işgörenlerin kişilik özelliklerinden sezgisel olanların, iç girişimciliğin boyutlarından risk alma ve proaktiflikle; duygusal olanların, risk alma, proaktiflik, yenilikçilik boyutlarıyla; içedönük ve algılayıcı olanların ise, proaktiflik ve yenilikçilik boyutlarıyla negatif yönlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, personality is to analyze the relation between the personality traits that service employees have and their tendency to intrapreneurship. To carry out the study, data were collected from state and private hospitals. The face to face interview technique was used to collect the data.The population of the study includes employees who work at the hospitals in the center of Aksaray province. The data obtained from the questionnaires, which were answered by 205 employees working at two private hospitals an done state hospital, were analyzed. In or der to test the research hypotheses put forward, the data obtained from the questionnaires, which had been administrated in health sector, were analyzed by t-test and variance analysis, in accordance with the purpose and scope of study.According to the results of the study, it was found out that there were relations between some of the personality traits and some dimensions of intrapreneurship: sensing and innovation; thinking and proactiveness, innovationess; extraversion and risk-taking , proactiveness, innovationess; innovatione, judging and risk-taking, proactiveness, innovationess.It was also found out that there were negative relations between some of the personality traits and some dimensions of intrapreneurship: intuition and risk-taking, proactiveness; feeling andb risk-taking, proactiveness, innovationess; introversion, perceptive and proactiveness, innovationess.