Entelektüel sermaye ve İMKB'de hisse senetleri işlem gören bankalar üzerine bir uygulama
Intellectual capital and an application of shares traded in banks in ISE
  1. Tez No: 327607
  2. Yazar: ESRA AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAMİL ŞAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde bilginin, bilgi teknolojilerinin ve iletişimin hızla gelişmesi sonucu bilgi işletmeler için önemli bir kavram haline gelmiştir. Maddi olmayan varlıkların giderek artan önemi bilgiyi ekonomik bir değere dönüştürmüştür. İşletmelerde farklılık meydana getiren rekabet üstünlüğü sağlayan en önemli faktör ?Entelektüel Sermaye''dir. Entelektüel sermaye işletme için çalışanlar, müşteri ilişkileri ve organizasyonel süreçlerden oluşmaktadır. İşletmelerin çevresel değişimlere hızlı cevap vermeleri, pazar sinyallerine duyarlı olmaları, daha esnek hareket etmeleri ve geleceklerini şekillendirmeleri için sahip oldukları entelektüel sermayeyi ölçmeleri ve yönetmeleri gereklidir. Entelektüel sermayenin işletmeler için bir anlam ifade edebilmesi için doğru tanımlanmalı, doğru ölçülmeli ve doğru yönetilmelidir. Bu çalışmada, İMKB'de hisse senetleri işlem gören 14 bankanın 2002-2010 yılları arasındaki Entelektüel Katma Değer Katsayısı Yöntemi (VAIC) ile Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmanın temel sorusu İMKB' de hisse senetleri işlem gören bankaların VAIC ile PD/DD arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma sonucunda elde edilen R2 değerlerine göre 2002-2010 yılları arasında VAIC bileşenleri VACA, VAHU, STVA ve PD/DD arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the rapid development, information and communication technologies today, knowledge becomes an important concept for businesses. The growing importance of intangible assets that make up information into the value. In the business commercial value of intellectual capital on the most important factor, that provides a competitive advantage.Intellectual capital for the business consists of employees, customer relations and organizational processes. Business, to respond quickly to environmental changes, sensitive to market signals, to act more flexibly and to shape their future and manage their intellectual capital measurements are required. For businesses, the right to express a sense of intellectual capital should be defined, managed correctly and accurately measured.In this study, 14 banks traded on the Istanbul Stock Exchange between 2002-2010, of the Value Added Intellectual Coefficient Method (VAIC) and Market Value / Book Value to determine. The basic question of this research is traded on the Istanbul Stock Exchange with benches VAIC PD / DD to investigate whether a significant relationship between. . According to R2-values that obtained from the study 2002-2010 MV/ BV and VAIC components, VACA, VAHU, STVA had no significant relationship between.