Duygusal zekanın örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi üzerine bir araştırma
A resarch on effect of emotional intelligence to organizational citizenship behavior
- Tez No: 327606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde bireylerin hem iş hem de özel hayatlarında, çevrelerindeki kişiler ile kurdukları ilişkilerde, duygusal zekaya sahip olmalarının ve bunu etkili bir şekilde kullanabilmelerinin önemi daha çok vurgulanmaktadır. Duygusal zekası yüksek olan bireyler kendilerini tanıyan ve ihtiyaçlarını bilen, güçlü ve zayıf yanlarının farkında olan, duygularını kontrol etmeyi başarabilen ve etkili ilişkiler kurabilen kişilerdir. Örgütsel Vatandaşlık Davranışı kavramı ise; iş görenlerin formel iş tanımlarının ötesindeki gönüllü olarak yaptıkları ekstra rol davranışlarını ifade eder. Bu çalışmanın amacı; duygusal zeka ve örgütsel vatandaşlık davranışı kavramlarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of having emotional intelligence and using it efficiently on relationships with the others in both business and private life of people has been getting increased. The people with high- level emotional intelligence know themselves and their requirements, aware of their abilities and disabilities, can succeed in controlling their emotions and establish relations with the other people. Organizational Citizenship Behaviors concept refers to employees? extra-role behaviors which are voluntary and extend beyond their formal job descriptions. Aim of this study, emotional intelligence and organizational citizenship behavior is to examine the concept.