Bellek geliştirici yöntemlerin sosyal bilgiler öğretmenliği öğretmen adaylarının coğrafya dersine ilişkin tutumlarına etkisi
Effects of mnemonics on attitudes of social studies teaching students on geography lesson
- Tez No: 327611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bilginin eksiksiz hatırlanabilmesi için, doğru bir biçimde sembolleştirilip kodlanması gerekmektedir. Bellekte tutulması istenen bilgi bellek geliştirici yöntemler ile sembol haline getirilip kodlanır ise uzun süreli bellekte kalma ve uzun süreli bellekten bilgiyi geri getirme çok daha basit olacaktır. Nöral bağlar arasında meydana gelen köprü eksikliği unutmaya neden olmaktadır. Günümüz eğitim sistemi geleneksel öğretim yöntemleri kullanmakta ve bu yüzden bilginin kalıcılığı sağlanamamaktadır. Bununla birlikte bellek geliştirici yöntemlerin kullanılması ile kodlama ve hatırlama süreci kolaylaşmakta, öğrenenlerin ve öğretenlerin de işlerini kolaylaştırmaktadır. Çünkü bellek geliştiriciler; ne tamamen bir öğretim yaklaşımı, ne de bir program geliştirme yaklaşımıdır. Bellek geliştiriciler, ezberlemeye gereksinim duyulan birçok ders için düz anlatım ve ders kitabı gibi ders içeriklerini, farklı bir formatta sunarak hatırlamayı geliştirmek için kullanılan bilişsel stratejilerdir. Bu teknikleri kullanarak istendik davranışlar oluşturulabilir. Bellek geliştiriciler kullanılarak oluşturulan bağlar sayesinde bilgiyi davranışa (BE-HAVE-IOR) dönüştürür ve bilgiyi rahat bir şekilde değiştirip beynimizde yeni şemalar oluşturabiliriz.
Özet (Çeviri)
In order to remember the information without any missing parts, it should be coded and symbolized in a correct way. If the information, which is wanted to be stored at the brain, is symbolized with the brain-improving methods and coded, keeping it in the long term memory and bringing it back will be much more easier. The bridge between the neural ties causes the oblivion. The education system of era uses the traditional education methods and so they cannot have the persistency of the information. In addition to this, coding and the process of the recalling is getting easier by using the brain-improving methods, and so it is getting easier for learners and the teachers, because the brain-improvers are neither a teaching approach nor a curriculum developing technique. Brain-improvers are cognitive strategies which can be used for many classes, in which simple expression and lesson books are used, and enforcing the memory to keep the information. Via using these techniques terminal behaviours can be obtained. With the bounds created by using brain-improvers we are able to have the knowledge to turn into (BE-HAVE-IOR) and alter it in a way that we want and create new schemas.