Surviving the War: American assistance to the Jewish community of Palestine, 1914-1917
Filistin'deki Yahudi toplumuna Amerikan yardımı, 1914-1917
  1. Tez No: 327613
  2. Yazar: NUR DURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDWARD KOHN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
On dokuzuncu yüzyılda, daimi olan ?Yahudi Sorunu?na çözüm bulmak umuduyla, Osmanlı hâkimiyetindeki Filistin'de bir Yahudi yurdu öngören bir hareket, Avrupa Yahudileri arasında kök salmıştır. Yeni bir milliyetçi akımı bünyesinde barındırma niyetinde olmayan Osmanlı İmparatorluğu, Filistin'in kolonizasyonunu önlemek için gerekli olan tedbirleri almıştır. Fakat Yahudi göçmenler, yabancılara verilen imtiyazlardan oluşan kapitülasyonlar sayesinde, Osmanlı Hükümeti'nin aldığı önlemleri geçersiz kılarak Filistin'e göç etmeye devam etmişlerdir. Birinci Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla, Osmanlı Hükümeti kapitülasyonlar sistemini kaldırmış ve bu hareketi, göç için hayati önem taşıyan kapitülasyonlardan mahrum bırakmıştır. Ek olarak savaş, Filistin'deki Yahudi toplumunu zor koşullar içerisinde bırakmıştır. Alışagelmiş düzenin bozulması ve savaşın zorlukları, Yahudi toplumunun geleceğini tehlikeye düşürmüştür. Bu noktada, Amerika Birleşik Devletleri, Yahudi toplumuna yardım etme ve Yahudi toplumu koruma görevini üstlenmiştir. Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşın başından Osmanlı-Amerikan ilişkilerinin 1917 yılında kopmasına kadar olan süreçte, Yahudi toplumuna nasıl yardım ettiğini araştırmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin, Yahudi toplumuna nasıl ve hangi kanallar aracılığıyla yardım ettiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
During the nineteenth century, in hope of finding a solution to the eternal ?Jewish Question?, a movement that envisioned a Jewish homeland in Ottoman Palestine took root among European Jewry. The Ottoman Empire had no intention of harboring another nationalist movement within its territories and thus took measures to prevent the colonization of Palestine. However, Jewish immigrants made use of the capitulations, which provided foreigners with extraterritorial privileges, to curb Ottoman measures and go forward with immigration into Palestine. With the outbreak of World War I, the Ottomans abolished the capitulatory system and left the movement without the capitulations which was vital for the continuation of immigration. Additionally the difficulties of the war created unfavorable conditions for the Jewish community of Palestine. The disruption of the traditional way of life, accompanied by the difficulties of war rendered the future of the community questionable. At this point, the United States of America took on the duty of protecting and assisting the community. This thesis attempts to deal with how the United States assisted the community from the beginning of the war up till the rupture of Ottoman-American relations in 1917. How the United States helped the community and through what channels, will be explained.