Resmi okul yöneticilerinin zorunlu yer değiştirme yoluyla atanmasına yönelik yönetici ve öğretmen görüşleri
Through the appointment of the official school principals required for relocation director and teacher feedback
  1. Tez No: 327671
  2. Yazar: ÖMÜR AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, okul müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin resmi okul yöneticilerinin zorunlu yer değişimi uygulamasına yönelik görüşlerinin incelenmesidir.Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını zorunlu yer değişimi uygulamasına uğrayanlar arasından amaçlı örneklem metodu ile seçilmiş, İstanbul ili Kadıköy ilçesinde görev yapan 10 müdür, 10 müdür yardımcısı ve bu okullarda görev yapan 30 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma 2012 yılı bahar ve güz döneminde yapılmıştır.Veriler yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Toplanan veriler elektronik ortama aktarılmış ve kodlanmıştır. Kodlamadan sonra temalar oluşturularak temalar altında gruplamalara gidilmiştir. Elde edilen görüşme verilerinin analizi için nitel analiz stratejilerinden olan tümevarımsal betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre müdürlerin yarısının zorunlu yer değişimi uygulamasından memnun olduğu diğer yarısının ise uygulamadan memnun olmadığı ortaya çıkmakla birlikte müdürlerin tamamının özellikle ? zorunluluk? ifadesine vurgu yapması şu an yürürlükte olan uygulamadaki zorunluluk ifadesinin ortaya bir olumsuzluk algısı çıkardığı söylenebilir.Zorunlu yer değiştirme uygulaması yöneticilerin kişisel ve mesleki gelişiminin yanı sıra okulların kurumsal gelişimine katkı sağlayacaktır.Zorunlu yer değişimi uygulamasındaki müdür ve müdür yardımcıları için belirlenen mevcut sürenin, ölçütlerdeki yetersizlik, planlamadaki yetersizlik ve felsefe eksikliği olumsuz sonuçlara neden olabilirAraştırmaya katılan müdür, müdür yardımcıları ve öğretmenler zorunlu yer değişimi uygulamasının amacının belirsizliği, eşitliğe aykırılığı ve ölçütlerdeki eksiklikler ifadelerinde ortak görüş belirtmişlerdir.Araştırmaya katılan müdürler, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin EK-2 Yönetici Değerlendirme Formuna yönelik ortak ifadeleri sonucunda bu formun objektif olmadığı ve mevcut ölçütlerinin düzenlenmesinin yanı sıra yeni ölçütlerin de eklenmesinin gerekliliği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
General aim of this research is to investigate principals?, deputy principals? and teachers? remarks about the application of compulsory rotation of public school administrators.In this study, qualitative research method was used. The participants of the research consist of 10 principals, 10 deputy principals and 30 teachers who have worked in Kadıköy district in province of İstanbul and were chosen among the teachers, who had been rotated compulsorily, by using the purposeful sampling method. The research was done in spring and fall terms of 2012.Data were collected through the interviews which were made using the semi-structured interview form. Collected data were transferred into electronic media and coded. After being coded, themes were formed and groupings were made under the themes. Inductive descriptive analysis technique, which is one of the qualitative analysis strategies, is used to analyses the gained data of the interviews.Findings from the research indicated that one-half of the principals is pleased with the application while the other half is not. However, all of the principals? laying emphasis on specifically the term of ?compulsory? shows that the expression of compulsion in current application causes some kind of perception of negativity.Following conclusions were reached from the research:The application of compulsory rotation will make a contribution to the institutional development of the schools besides administrators? personal and professional development.Current time period which was defined for the principals and deputy principals in the application of compulsory rotation, lack of criteria, lack of planning, and lack of philosophy can cause negative results.Principals, deputy principals and teachers who participated in the research agreed about the statements of uncertainty of compulsory rotation?s aim, being against equality and lack of criteria.Common statements of the participator principals, deputy principals and teachers about Appendix-2 Administrator Assessment Form indicate that the form is not objective and it is necessary to be added new criteria in addition to editing the current ones.