Çukurova bölgesi süpermarket yöneticilerinin liderlik biçimlerinin analizi
Analysis of leadership styles of supermarket managers in the Çukurova region
  1. Tez No: 327694
  2. Yazar: BURCU CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Perakende sektörü, ulusal ve uluslararası üreticilerin ürünlerini tüketicilerle buluşturduğu büyük bir hizmet platformudur. Perakendecilik sektörü içinde en önemli payı, süpermarketler ve hipermarketler oluşturmaktadır. Süpermarketçiliğin yoğun rekabet özellikleri taşıyan bir pazar olması nedeniyle, süpermarketlerin hizmetlerini farklılaştırmaları ve daha kaliteli hale getirmeleri gerekliliği vardır. Özellikle bilgi ve teknoloji çağıyla birlikte yaşanan toplumsal değişim ve gün geçtikçe zorlaşan ekonomik koşullar, günümüzde işletmeleri daha rasyonel davranmaya itmektedir.Yaşanan belirsizlikler ve hızlı değişim işletmelerin ikamesini risk altına almakta ve bu koşullarda çözüm üretme görevi yöneticilere ve liderlere düşmektedir. Bu sebeple mağaza yöneticiliği ve mağaza yönetimi kavramlarını daha önemli hale getirmiştir.Bu çalışmada lider ve liderlik kavramı üzerinde durulmuş, Çukurova Bölgesi süpermarket yöneticilerinin liderlik biçimleri analizi için bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retailing sector is a great service platform where national and international producers have their products met with the consumers. The most important share in the retail sector are supermarkets and hypermarkets.Due to the intense competition features in the market of supermarkets, there is a need to make differences of their service and make their service better quality. Especially with the age of information and technology; social change and increasingly challenging economic conditions, forcing businesses to behave more rationally nowadays.The uncertainties and rapid change take the risk substitution of businesses and in these circumstances the task of find solution roles on managers and leaders. For this reason, the concept of the store management has become more important.This study focuses on the concept of leader and leadership, and for the analysis leadership styles in the Çukurova Region supermarket, an application has been done.