Marx'ın toplum ve siyaset felsefesi temelinde ahlak problemi
Moral problem in terms of Marx's society and politics philosophy
- Tez No: 327695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Marx ve Engels'in kendi eserlerinde kısmi olarak atıfta bulundukları ahlaka ilişkin görüşleri temelinde, Marx ve Marksizme ait bir ahlaki görüşün, Marx'ın toplum ve siyaset felsefesi perspektifinde temellendirilip temellendirilemeyeceğini ortaya koymaya çalışmaktır.Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak Marx felsefesi ve Marx'ın temel kavramları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, ağırlıklı olarak insan doğası ve insan-doğa etkileşimi üzerinde durulmuş ve bu etkileşim temelinde insanın doğaya yöneliminin ahlaki bağıntıları ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise, birinci ve ikinci bölümde elde edilen kavramlar ve yapılan tespitler temelinde, Marx felsefesinde ahlak problemine dair bir temellendirme yapılabilir mi? sorusunun cevapları bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to prove whether it is possible or not to ground a moral idea of Marx and Marxism which refer partially to the Works of Marx and Engels? own works in terms of their moral ideas on Marx?s perspective of society and politics philosophy.For this purpose, in the first part of the study Marx?s philosophy and Marx?s basic concepts are emphasized.And in the second part, interaction between nature of human and nature is implied and it was tried to find out the moral connection of human?s inclination to the nature.At the final part, in terms of the results got from first and second parts, it was tried to find out if it is possible to ground a moral problem on Marx?s philosophy.