Sâdık Kemâlî Dürretü'l-'Uşşâk: İnceleme-metin
Sâdık Kemâlî Dürretü'l-'Uşşâk: Structural and contential analysis-text
  1. Tez No: 327711
  2. Yazar: VOLKAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ÇETİN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmada XVI. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan, kaynaklarda adına rastlayamadığımız Sâdık Kemâlî'nin Dürretü'l-`Uşşâk adlı divanının çeviri yazılı metni hazırlanmış; Dürretü'l-`Uşşâk'ın biçim, içerik, dil ve anlatım özelliklerinin incelemesi yapılmış; şairin yaşamı, edebî kişiliği ve tarikati Zeyniyye hakkında bilgi verilmiştir.Sâdık Kemâlî medrese eğitimi almış şairlerin özelliklerini göstermekle birlikte tekke kültürüne bağlı mutasavvıf bir şairdir. Divan edebiyatı ve halk edebiyatı nazım tür ve biçimlerini bir arada kullanmış; Yûnus Emre'nin ve onun takipçilerinin şiirlerinden de etkilenmiştir. Şiirlerinde ağırlıklı olarak dinî konuları işlemiştir.Şair, tasavvufî konuları işlerken Arapça, Farsça sözcük ve tamlamaları kullanmış, Eski Anadolu Türkçesiyle yalın bir dille şiirler yazmıştır. Dürretü'l-`Uşşâk Eski Anadolu Türkçesi bakımından zengin bir dil ve anlatım malzemesi barındırır.Daha önce üzerinde herhangi bir akademik çalışma yapılmamış olan Sâdık Kemâlî ve divanı Dürretü'l-`Uşşâk'ın bu çalışmayla incelenmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the translated text of the divan ?Dürretü?l-Uşşâk? by Sâdık Kemâlî, who lived in the second half of the Sixteenth century we were not be able to coincide in any other resources, was prepared; a study of analysies of style, content, language and explanation features is made; information on the poet?s life, his literacy identity and ?tarikati zeyniyye? were given.Sâdık Kemâlî has the characteristics of the poets who receive training at madrasah, he is a faithful mutasavvıf poet to the tekke culture. He had used Divan literature and folk literature versification style and form alltogether; was influenced Yûnus Emre?s and his followers poems. Religious subjects were taken place in his poems.The poet had used Arabic, Persian word and prepositional phrases when he had been studying on sufistic subjects, in addition to this he had generally written poems in Old Anatolian Turkish with simple language. In terms of Old Anatolia Turkish, Dürretü?l-Uşşâk has rich language and expression necessaries.It was tried hard to examine Sadık Kemâlî whom it had not been done any academical study, and his divan ?Dürretü?l-Uşşâk? by means of this study.