Küreselleşme ile değişen göç kavramı: Yasadışı göç ve Türkiye'de Adana ili örneği
The impact of globalisation on illegal migration: The case of the city of Adana in Turkey
  1. Tez No: 327715
  2. Yazar: ANIŞ PAYDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme, son yirmi yıldır hem akademik literatürde, hem de günlük hayatta sıklıkla tartışılan bir kavramdır. Bu çalışmada amaç, küreselleşme ile değişen göç kavramını, Adana'daki yasadışı göç araştırmasını örnek olarak ele alarak açıklamaktır. Küreselleşmenin ilerlemesiyle, göç de son 20 yıldır ilgi çekmeye başlamış ve bir yüksek politika konusu olmuştur. Bu çalışma göçü, özellikle de yasadışı göçü teorik ve uygulama dahil tüm boyutlarıyla ele alacak; akademik, politik ve bürokratik perspektifleri karşılaştıracak; ve göçü küreselleşme öncesi paradigmalarla yönetme sorunsalını tartışacaktır.Türkiye'nin küreselleşme dönemindeki göç deneyimi üç şekildedir: göç veren, göç alan ve transit ülke. Bu bağlamda, Türkiye ile AB arasındaki göç konusundaki dinamikler detaylı olarak incelenecektir. Adana ilinde Yabancılar Şube Müdürlüğü Misafirhanesi'nde yasadışı göçmenlerle araştırma yapılarak, göç nedenleri, göçmenlerin demografik ve aile yapıları ve hedef ülkeleri seçme nedenleri araştırılacaktır. Bu araştırmanın sonunda, göçün sebebinin belirlenmesinin, kısmen gönderen ülkelerdeki siyasi ve ekonomik sebeplerin birbiriyle etkileşmesinden dolayı içsel olarak güç olduğu, bunun da göçmen tipinin de belirlenmesini güçleştirdiği savunulacaktır.Ayrıca göçün ekonomiler üzerindeki ağır finansal ve insan kaynakları yükü nedeniyle, konunun ulus-devlet seviyesinde ele alınmaması gerektiği, uluslarüstü bir yönetimin uluslararası göç yönetimi yükünü üstlenmesi gerektiği savunulacaktır. Bu uluslarüstü yaklaşım göçün yalnızca güvenlik boyutu üzerine değil, insan hakları boyutu üzerine de odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Globalization has become a widely discussed concept over the past twenty years, both in daily life and in academic circles. This work aims to explore how the concept of migration has changed with globalization, using illegal immigration in Adana, Turkey as a case study. With the advent of globalization, migration has received attention over the last twenty years, and has emerged as an issue of high politics. This work discusses migration, focusing on illegal migration both in theory and in practice. It compares and contrasts academic, political, and bureaucratic perspectives, discussing the challenges of managing migration without taking into consideration the effects of globalization.Turkey?s globalization-era experience with immigration is threefold, serving as a receiving, sending, and transit country. In this respect, the thesis discusses at length the dynamic relations between Turkey and the European Union (EU) on questions of immigration. It focuses on the research conducted with illegal immigrants staying at Security Directorate Adana Foreigners Department guest-house, focusing on causes of illegal immigration, immigrant demographics, immigrant family structures, and reasons for choosing their target countries. As a result of this research, I argue that there is an inherent difficulty in determining the reasons for immigration, due in part to the interplay between political and economic conditions in sending countries, which makes immigrant classification extremely challenging.The thesis further argues that due to the financial and human resource burdens immigration places on individual economies, supra-national organizations, rather than individual nation-states, should shoulder the burden of international migration management. This supra-national approach should focus not only on security but also on human rights.