Medya, dış politika ve kamuoyu ilişkisi üzerine bir vaka çalışması: Türkiye-İsrail örneği
The relationship of media, public opinion and foreign policy: A case study on the relations between Turkey and Israel
  1. Tez No: 327716
  2. Yazar: EDA BEKCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sosyal hayat için önemli bir konumda bulunan medyanın birey, toplum, kültür ve nihayetinde politik alan ile olan ilişkisinin yadsınamayacağı söylenebilir. Uluslararası ilişkiler disiplininde ise ''medya'' kavramının tartışılması, küreselleşmenin ve teknolojinin etkileri ile yoğunlaşmıştır. Uluslararası ilişkilerde devletlerin dışpolitikalarını açıklamaya yönelik yapılan tartışmalarda geleneksel yaklaşımların ötesine geçilmiş, dış politika ile ilişkilendirilebilecek her türlü kavram ve olgu (kimlik, çevre vb.) uluslararası ilişkilerin çalışma konusu haline dönüşmüştür. Bu çerçevede medya kavramı dış politika alanında bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'nin İsrail'e yönelik dış politikasında medyanın rolü sorgulanırken teorik olarak karar alma yaklaşımlarından yararlanılmış ve medyanın ''birey'' üzerindeki etkisinden yola çıkılarak dış politik karar alıcıların medya ile olan ilişkileri incelenmiştir. Birinci bölümde öncelikle araştırmanın önemi, amacı ve kapsamı ve yöntemine yer verilirken ikinci bölümde; medyanın sosyal hayat, politika, dış politika ve kamuoyu ile olan ilişkisi i ve bu konuda yer alan diğer çalışmalar incelenecektir. Üçüncü bölümde medya-dış politika ilişkisini açıklamaya çalışan teoriler ele alınırken, dördüncü bölümde ise; karar alma yaklaşımları kapsamında medya-dış politika ilişkisi açıklanmaya çalışılacaktır. Beşinci bölümde Türkiye-İsrail ilişkileri değerlendirilecek, altıncı bölümde ise analiz ve sonuç kısmı yer alacaktır. Bu anlamda; medyanın dışpolitika karar alıcıları ile dolaylı da olsa bir etkileşim içinde olduğu, dış politik kararların bu etkileşimin bir parçasını oluşturduğu çalışmanın temel savınıoluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a fundamental aspect of social life, media has a set of complex relations with individuals, society and state, thus offering an expanding field of research for the discipline of International Relations. The age of globalization, in particular, has intensified scholarly efforts of understanding the impact of media on relationships between states. With particular reference to foreign policy analysis, scholars go beyond traditional approaches and examine the role of media as a conceptual tool within this process. This study aims to contribute to the burgeoning literature on media and foreign policy analysis foreign policy towards Israel. It emphasizes the relationship between foreign policy makers and media, the effects of media over decision-making actors within a theoretical framework of decision-making approaches. The first part highlights the purpose and significance of this study. The second part examines media's relations with politics, foreign policy and public opinion. The third part provides a theoretical review of media and foreign policy relations. The fourth part explains the relationship between media and foreign policy within the scope of decision-making approaches. The impact of media on Turkey - Israel relations is analyzed in the fifth and concluding parts. In this sense the main argument of this study is the media being interaction with the foreign policy decision makers, even it is indirect and the foreign policy decisions constituting a part of the interactions.