Vergi oranları ile ürünler arasındaki ilişki
Relationship between tax rates and products
- Tez No: 737797
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Vergi oranı, bir bireyin veya şirketin vergilendirildiği yüzdedir. Kişinin veya kuruluşun vergilendirilebilir geliri arttıkça alınan vergi yüzdesinin arttığı artan oranlı bir vergi oranı sistemi kullanmaktadır. Artan bir vergi oranı, daha fazla gelire sahip vergi mükelleflerinden daha yüksek bir ücret tutarı ile sonuçlanmaktadır. Vergi oranları, geleneksel olarak kaynak seferberliği rolünden ayrı olarak, aynı zamanda etkili bir ekonomik yönetim aracıdır. Vergi oranlarının bu potansiyellerini ve yüksek kurumlar vergisi oranlarının ekonomik büyümeyi engelleyebileceğini kabul eden birkaç ülke; rekabetçi kalabilmek için kasıtlı olarak düşük kurumlar vergisi politikalarını sürdürmüştür. Bu çalışmanın amacı tüketilebilir ürünlerin vergi oranları ile ilişkisinin, insanların alım güçleri üzerindeki etkisini göstermektir. Vergilendirme yapılırken insanların temel ihtiyaçları göz önüne alındığında KDV ve diğer vergilerin oranları bu ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The tax rate is the percentage at which an individual or company is taxed. The United States uses a progressive tax rate system, where the percentage of tax levied increases as the taxable income of the person or organization increases. An increased tax rate results in a higher wage amount than taxpayers with more income. Apart from the traditionally resource mobilization role, tax rates are also an effective economic management tool. A few countries recognize these potentials of tax rates and that high corporate tax rates can hinder economic growth; has deliberately maintained low corporate tax policies to remain competitive. The aim of this study is to show the effect of the relationship of consumable products with tax rates on people's purchasing power. Considering the basic needs of people while taxing, the rates of VAT and other taxes should be determined in line with these needs.