Zihni temsillerin (Sosyal ve Ekonomik Takas Yaklaşımı) çalışılan kuruma bağlanmaya (Cezbolma, Özdeşleşme ve Bağlılık) etkisinde örgütsel destek ve dışsal prestij algılarının rolü
The effect of mental representations (Social and conomic Exchange) on organizational attachment (Engagement, Identification and Commitment) and the role of perceived organizational support and perceived external prestige
  1. Tez No: 327844
  2. Yazar: AHMET ORKUN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz kurumlarının hayatta kalabilmek ve faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek adına, çalışanlarının davranışları altında yatan nedenleri araştırmaya ve anlamaya çalışması gerekmektedir. Bunun yapılabilmesi; kurum içerisinde var olan durum ile çalışanların bu durumu nasıl algıladıkları arasında oluşabilecek farkları ortaya çıkarmak ile mümkün hale gelmektedir. Yapılan bu çalışma ile; çalışan algılarının, kurum adına göstermiş oldukları davranışlar üzerindeki etkilerinin hem dolaylı hem de dolaysız yollar ile yaşadıkları etkileşimler sonucu oluştuğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında kuruma bağlanma davranışı altında yeni bir model geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to maintain a healthy manner and survive, today's organizations try to understand and research the underlying causes of the employee behaviors. It can be accomplished by understanding the differences which may arrise between the situation that exists within the organization and how employees perceived it. In this study, we put the importance of both direct and indirect interactions which effects employee perceptions. In addition we try to develop a new model of employee behavior under organizational attachment.