Demokratik eğitim (demokratik eğitimde değer, metot ve gayeler)
Democratic education (values,methods and goals in democratic education)
- Tez No: 327875
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Demokratik değerler ve demokrasi insan aklının rehberliğinde oluşturulmuşbir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzıinsan onuruna ve insana saygıyı temel alır. Demokrasiyi ve demokratik değerleri toplumsal ve bireysel ölçekte içselleştirmek yalnızca demokratik eğitim ile mümkündür.Tek tip insan yetiştiren eğitim anlayışına dayalı geleneksel yapıyı, modern, çok yönlü insan yetiştirmeyi amaçlayan demokratik yapıya doğru kaydırma çabaları hızla sürmektedir. Bireyi sosyalleştiren toplumsal bütünün bir parçası haline getiren en temel eğitim ortamı aile olmakla birlikte, daha planlı ve programlı olarak çocuğu toplumsal hayata hazırlayan, onu ihtiyacı olan bilgi ve becerilerle donatan diğer önemli toplumsal kurum okuldur. Demokratikleşmiş ya da demokratikleşme aşamasında olan tüm toplumlardademokratik eğitimin temel amacıöğrencilere demokratik eğitim ve onun sevgi, bilgiadalet, özgürlük, güven, özgüven ve din gibi değerlerininkazandırılmasıdır.Bu eğitimin hedefleri; bireysel farklılıklarının bilincindeolaraköğrencileri doğru ve çağdaş bilgi ile donatmak, onların derse ilgilerini ve motivasyonlarınısağlamak, onların yeteneklerini keşfetmek, onlara özgüven bilinci vermek, onları hoşgörü ve eşitlikle disipline etmektir. Demokratik eğitimde ideal bir eğitimci kültürlü,objektif, demokratik tavır sahibi, söz ve davranış bütünlüğü olan bir kişi olmalıdır. İdeal bir eğitimci aynı zamanda yeterli mesleki bilgi ve tecrübeye, pedagojik yeterliliğe sahip olmalıdır. Ayrıca eğitimin yapıldığı ana dil bilgisi veo dilin mükemmel kullanılışı daçok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Democracyis a life-style which created by the quidance of human mind. This life-style's essentials are human dignity, human honour and and human respect. Internalising the democracyand democratic values,socially and individuallyonlypossible with democratic education. The ongoing efforts;are aimingto scroll the traditional educationto a democratic structure. These efforts are alsotargeting to raise modern, and versatile people.Thebasic educationalenvironment which socialisesthe childand makes him or hera part of the whole is; family. The second most important social institution which prepares the individualfor the social lifein a planned and programmed way and equips him or her with a necessary information and skills is;the school. In all societies,which are democratic or becoming democratic the principal aim at school is; to gainthe students a democratic educationandits values,such as;love, knowledge, justice, freedom, trust, confidence, self-confidence, equality and religion. The goals of this eduation, are;to be aware ofindividual differences,tomotivate the students properly,toequip them with correct and contemporary knowledge, to explore their capabilities, to give them self-control consciousness, to tolerate and to discipline them, also to treat them equally. In democratic education,the ideal educator mustbe, objective, democratic mannered, open-minded, speech and behaviour compliancedand general cultured.The ideal teacher musthave enough professional knowledge, professional experience, pedagogical proficiency.The perfect knowledge and usage of main language arealso very important in democratic education.